Leci zbadać Słońce. Indyjska rakieta wystartowała
Indie kontynuują swój wielki kosmiczny plan. Po udanym lądowaniu na Księżycu nadszedł czas na kolejną misję. Zgodnie z planem, 2 września 2023 r. w godzinach porannych wystrzelona została satelita Aditya-L1, której celem jest badanie Słońca. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych poinformowała, że start rakiety zakończył się powodzeniem, chwaląc się przy okazji, że na żywo w internecie wydarzenie to obserwowało blisko 0,5 mln osób.
02.09.2023 10:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Statek Aditya-L1 ("Aditya" w języku hindi oznacza "Słońce"), przemierzy w ciągu czterech miesięcy 1,5 mln kilometrów, po czym zostanie umieszczony w sektorze kosmicznym zwanym punktem Lagrange'a (L1), gdzie obiekty zwykle pozostają na miejscu ze względu na równoważenie sił grawitacyjnych, co zmniejsza zużycie paliwa.
Indie lecą na Słońce. Na czym polega zadanie?
Zadaniem indyjskiego satelity będzie stałe dostarczanie wyraźnych obrazów Słońca. Statek kosmiczny jest wyposażony w siedem modułów do obserwacji zewnętrznych warstw Słońca, fotosfery i chromosfery, przy użyciu m.in. detektorów pola elektromagnetycznego. W szczególności będzie obserwował meteorologię słoneczną i zbierał dane do lepszego zrozumienia dynamiki wiatrów słonecznych.
Zobacz także
– Te siedem modułów będzie badać Słońce jako gwiazdę we wszystkich możliwych pozycjach widma, które mamy w zakresie widzialnym, ultrafioletowym i rentgenowskim. To tak, jakbyśmy mieli otrzymać obraz czarno-biały, kolorowy i obraz słońca w wysokiej rozdzielczości, czyli w 4K, abyśmy nie przeoczyli niczego, co dzieje się na Słońcu – powiedział agencji AP Manish Purohit, naukowiec ISRO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dopiero co zdobyli Księżyc
Indie kilkanaście dni temu wysłały z powodzeniem lądownik kosmiczny w pobliże południowego bieguna Księżyca, niezbadanego dotąd obszaru. Umieszczenie na naturalnym satelicie Ziemi łazika Vikram indyjskiej misji Chandrayaan-3 uczyniło Indie czwartym krajem, któremu udało się przeprowadzić taką operację, po Stanach Zjednoczonych, byłym Związku Radzieckim i Chinach.
W 2014 roku Indie jako pierwszy kraj azjatycki umieściły statek kosmiczny na orbicie wokół Marsa. Delhi zamierza także wysłać w przyszłym roku trzydniową misję załogową wokół Ziemi.