Lądował awaryjnie bez podwozia. Bierze udział w atakach na Ukrainę

Lądował awaryjnie bez podwozia. Bierze udział w atakach na Ukrainę

Samolot Su-25 w Ukrainie; zdjęcie ilustracyjne
Samolot Su-25 w Ukrainie; zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © East News | Russian Defense Ministry Press Service
Adam Gaafar
10.12.2022 20:43, aktualizacja: 11.12.2022 05:44

Pilot rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25 był zmuszony lądować awaryjnie bez wysuniętego podwozia. Z nagrań i zdjęć wynika, że maszyna posiadała charakterystyczny symbol "Z", który wskazuje, że bierze ona udział w atakach na Ukrainę.

O sprawie informuje popularny na Twitterze profil Ukraine Weapons Tracker. "Pełny zakres szkód jest niejasny, ale jest mało prawdopodobne, aby wkrótce znowu latał" – poinformowano we wpisie. Rosyjski samolot szturmowy Su-25 z białym symbolem "Z" na boku wylądował bez wysuniętego podwozia w wojskowej bazie lotniczej położonej niedaleko granicy z Ukrainą. Wyjaśniamy, jakie są możliwości tej maszyny.

Awaryjne lądowanie rosyjskiego samolotu

Su-25 to sowiecki samolot szturmowy, którego głównym przeznaczeniem jest bezpośrednie i bliskie wsparcie sił lądowych. Z tego względu nazywany jest potocznie "latającym czołgiem". Produkcja maszyny rozpoczęła się w 1978 r. Plany stworzenia tej konstrukcji pojawiły się po tym, gdy Stany Zjednoczone postanowiły opracować własny samolot szturmowy Fairchild A-10 Thunderbolt II o nazwie kodowej Warthog (pol. Guziec).

W porównaniu z amerykańską konstrukcją, radziecki samolot był mniejszy, lżejszy i szybszy. Su-25 to jednomiejscowa maszyna zaprojektowana w biurze Suchoja. Kadłub samolotu, jak pisała Karolina Modzelewska, ma konstrukcję półskorupową, którą podzielono na trzy części. Główna z nich to opancerzona kabina pilota wykonana ze stopu tytanu o grubości 24 mm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Maszyna może przenosić m.in. bomby kasetowe i naprowadzane laserowo oraz pociski powietrze-powietrze i powietrze-ziemia. Uzbrojenie jest podwieszane na dziesięciu pylonach. Łączna masa pocisków, które mogą być przenoszone przez Su-25, wynosi 4340 kg. Ponadto maszyna jest uzbrojona w działko GSz-30-2 kal. 30 mm o szybkostrzelności 3 tys. pocisków na minutę.

Samolot jest wyposażony w dwa silniki turboodrzutowe R-95Sz, które pozwalają osiągać mu prędkość do 950 km/h. Maksymalny zasięg tej konstrukcji wynosi 510 km, ale można go zwiększyć do 1850 km, jeśli zastosuje się dodatkowe zbiorniki paliwa. Maszyna lata na pułapie do 7 tys. m, a jej promień działania to 675 km.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie