Kupili amunicję za 200 mln Euro. Nieznane państwo klientem Rheinmetalla
Firma Rheinmetall otrzymała znaczący kontrakt na dostawę amunicji średniokalibrowej dla nieznanego państwa europejskiego z terminem dostaw na lata 2023-2025. Przedstawiamy, o co może chodzić.
25.04.2023 | aktual.: 25.04.2023 21:13
Stosunkowo szybki termin dostaw może wskazywać na Ukrainę, która dokonała zamówienia poprzez inne państwo europejskie - możliwe, że i na jego koszt. Jeszcze w lutym br. firma Rheinmetall informowała w swoim komunikacie prasowym o wygraniu postępowania na dostawy do Ukrainy 300 tys. sztuk amunicji dla samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Gepard w latach 2023-2024. Ten kontrakt był formalnie podpisany przez niemiecki MON na poczet Ukrainy.
Teraz mamy podobny scenariusz, tylko najpewniej inne państwo europejskie ze względu na różne okoliczności nie chce się ujawnić. Mowa o amunicji średniokalibrowej, więc także tutaj może chodzić o amunicję do Gepardów bądź do dostarczonych już Ukrainie np. bojowych wozów piechoty Marder lub np. M2A2 Bradley korzystających z armat automatycznych kolejno 20 mm i 25 mm.
Ewentualnie może chodzić o uzupełnienie stanu magazynowego nieznanego państwa, które w ostatnim czasie przekazało Ukrainie znaczną ilość swoich zapasów amunicji. Na obydwie ewentualności wskazuje szybki termin dostaw w latach 2023-2025. Warto też zaznaczyć, że w zaspokajaniu potrzeb pomoże nowa linia produkcyjna budowana w Unterlüß przeznaczona do amunicji średniokalibrowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oto co produkuje Rheinmetall
Firma Rheinmetall produkuje szeroki asortyment amunicji średniokalibrowej do armat automatycznych używanych przez państwa NATO. Znajdziemy tutaj np. amunicję 20x128 mm do armatek Rh202, 25x137 mm do m.in. M242 Bushmaster, 30x173 mm do Mk44 Bushmaster II wykorzystywanych w większości państw NATO bądź 35x228 mm wykorzystywanej w Gepardach.
Amunicja jest produkowana w wielu wariantach, ale do najpopularniejszych należą przeciwpancerna typu APFSDS-T zawierająca podkalibrowy wolframowy penetrator w kształcie strzałki, odłamkowo-zapalającą (HEI), podkalibrową z rdzeniem fragmentujacym (FAPDS) czy programowalną mogąca np. eksplodować metr nad celem, zasypując go gradem odłamków.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski