Krzepiące słowa z Holandii. Ukraińcy mogą liczyć na sowite wsparcie
Rzecznik premiera Holandii, Marka Ruttego, poinformował w sobotę 28 października, że kraj ten zobowiązał się do długoterminowego wsparcia Ukrainy w zakresie sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej. Oświadczenie to zostało wydane po rozmowach, które odbyły się na Malcie pomiędzy doradcą ds. bezpieczeństwa z Holandii a szefem kancelarii prezydenta Ukrainy.
28.10.2023 18:22
Rzecznik podkreślił, że oba kraje zdecydowały się na kontynuowanie rozmów dotyczących długoterminowego wsparcia, które do tej pory przebiegały w bardzo dobrym tonie. Zaznaczył, że Holandia jest zdecydowana na długofalowe wsparcie Ukrainy, nie tylko w aspekcie militarnym, ale także po zakończeniu konfliktu, poprzez gwarancje bezpieczeństwa.
Holandia zadeklarowała swoje wsparcie dla Ukrainy podczas szczytu NATO, który odbył się w lipcu w Wilnie. Kraj ten dołączył do inicjatywy G7, której celem jest zapewnienie Ukrainie wsparcia na długą metę. W sumie, do tej inicjatywy przystąpiło 30 krajów i organizacji, co pokazuje, jak ważne jest dla międzynarodowej społeczności wsparcie Ukrainy.
Podczas dwudniowego szczytu Unii Europejskiej, który zakończył się w piątek w Brukseli, premier Mark Rutte podkreślił, że wsparcie dla Ukrainy nie powinno słabnąć, szczególnie teraz, gdy uwaga świata skupia się na Bliskim Wschodzie. Rutte zaznaczył, że mimo innych kryzysów na świecie, nie można zapominać o sytuacji na Ukrainie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W sobotę na Malcie rozpoczęła się dwudniowa konferencja, w której uczestniczy 65 krajów. Podczas spotkania omawiany jest plan oparty na "formule pokojowej" prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Rosja nie została zaproszona na konferencję, a Chiny odmówiły udziału.
Wsparcie dla Ukrainy z Holandii
Wśród przekazanego Ukraińcom sprzętu z Niderlandów, na uwagę zasługują m.in. system obrony powietrznej Patriot, opancerzone pojazdy BvS 10 lub wozy rozpoznawcze Fennek. To wsparcie, które jeszcze w maju br. prezydent Zełenski osobiście oglądał podczas wizyty w Holandii.
Nie sposób nie wspomnieć jednak o innych maszynach, których obecność na froncie jest nieopisana. Wraz z końcem w sierpnia br., świat obiegła informacja o planach przekazania Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16. Wsparcie jest efektem współpracy Holandii, Danii i Norwegii.
Myśliwce F-16 to wyjątkowo cenne wsparcie dla Ukrainy z uwagi na możliwość zapewnienia przewagi nad przeciwnikiem w powietrzu. Produkowane przez amerykańskie przedsiębiorstwo General Dynamics maszyny są sprzętem pożądanym na całym świecie z uwagi na osiągi.
Mowa w tym miejscu o prędkości maksymalnej na poziomie ok. 2,5 tys. km/h i zasięgu 3,2 tys. km lub nawet 4,2 tys. km z dodatkowymi zbiornikami paliwa. Ponadto F-16 wykorzystują do ataku działko M61A kal. 20 mm jako podstawowe uzbrojenie oraz dodatkowe pociski powietrze-ziemia (AGM-65G2 Maverick) lub bomby (Mk82 lub Mk84).