Kraj NATO zdecydował. W tle ukraińskie myśliwce F‑16
Holandia zapowiedziała, że dostarczy Ukrainie więcej pocisków powietrze-powietrze do myśliwców F-16. Podkreślono, że dzięki temu armia obrońców otrzyma broń, która będzie mogła być używana do zestrzeliwania wrogich samolotów.
Decyzję o dodatkowej pomocy dla Ukrainy ogłosił minister obrony Ruben Brekelmans. Jak podała holenderska agencja prasowa ANP, zrobił to po międzynarodowych konsultacjach ws. wsparcia wojskowego dla Ukrainy.
Dostawy pocisków do F-16 dla Ukrainy
Rodzaj i liczba dostarczanych pocisków nie zostaną ujawnione ze względów bezpieczeństwa, podobnie jak wartość całej dostawy. Jak przyznał minister, pociski są przeznaczone do zwalczania samolotów wroga, pocisków manewrujących oraz dronów. Kijów ma także otrzymać materiały niezbędne do serwisowania samolotów F-16, w tym części zamienne, materiały konserwacyjne i specjalistyczne narzędzia.
Wśród pocisków powietrze-powietrze kompatybilnych z F-16 największe znacznie mają AIM-120 AMRAAM. Są konstrukcjami średniego zasięgu typu "odpal i zapomnij". W najnowszych wersjach tego pocisku zasięg przekracza 100 km (w przypadku odpalenia na wysokim pułapie). Po wystrzeleniu jego prędkość dochodzi do nawet 4 Ma (4940 km/h).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Holandia wspiera Ukrainę
Holandia, wspólnie z innymi krajami, dostarcza Ukrainie myśliwce F-16. Brekelmans oświadczył, że chce, aby Holandia utrzymała wiodącą rolę we wspieraniu Kijowa oraz zaapelował, by przyspieszyć pomoc w możliwych obszarach. Od momentu rosyjskiej inwazji Holandia przekazała Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 3,1 mld euro.
Według holenderskiego ministra, zapowiedziana teraz dostawa rakiet nie będzie ostatnia. - Ataki na kraj są masowe, a Ukraina zawsze prosi o więcej sprzętu - podkreślił Brekelmans cytowany przez ANP.
Spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim odbył również lider najsilniejszej w holenderskim parlamencie partii PVV Geert Wilders. Rozmawiali o wojnie w Ukrainie i holenderskim wsparciu. Chociaż PVV potępia działania Rosji, jednocześnie krytykuje też wsparcie własnego kraju dla Ukrainy. Mimo że umowa koalicyjna przewiduje kontynuację wsparcia, Wilders z coraz większym sceptycyzmem podchodzi do jego utrzymywania.
Wcześniej w tym roku Holandia zdecydowała się sfinansować również inne pociski do myśliwców F-16. Chodzi o kierowane pociski powietrze-ziemia, najprawdopodobniej AGM-65 Maverick, posiadające 56-kilogramowe głowice kumulacyjne. Poza tym Holandia wspiera Ukrainę m.in. w zakresie obrony przeciwlotniczej, w tym systemami Patriot.