"Kosmiczny pociąg" wraca nad Polskę. Szykuje się wyjątkowy spektakl

Starlink wraca nad Polskę
Starlink wraca nad Polskę
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2023 Anadolu Agency
Karolina Modzelewska

25.09.2023 13:43, aktual.: 25.09.2023 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W nadchodzących dniach fani przelotów tzw. "kosmicznego pociągu" Elona Muska będą mieli kolejne okazje do podziwiania Starlinków na nocnym niebie. Jak donosi Zbyszek z kanału Nocne Niebo, możemy spodziewać się wysokich i długich przelotów satelitów firmy SpaceX przez całe niebo. Podpowiadamy, kiedy i jak je oglądać.

W poniedziałek, 25 września firma SpaceX w ramach misji G7-3 wyniosła na niską orbitę okołoziemską kolejną partię satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Rakieta Falcon 9 z 21 urządzeniami na pokładzie wystartowała z bazy sił kosmicznych Vandenberg na Florydzie w Kalifornii. Jak informuje serwis Space.com, pierwszy stopień rakiety Falcon 9 powrócił bezpiecznie na Ziemię ok. 8,5 minuty po starcie, a satelity zostały rozmieszczone na orbicie ok. 62,5 minuty po ich wystrzeleniu.

Starlink ponownie nad Polską

Kolejna misja wyniesienia satelitów Starlink przez SpaceX na orbitę wiąże się z kosmicznym spektaklem, który będziemy mogli podziwiać nad Polską przez najbliższe 3-4 wieczory. Zbyszek z kanału Nocne Niebo donosi, że pierwsze przeloty tzw. "kosmicznego pociągu" Elona Muska zobaczymy już 25 września. Co więcej, będą one wysokie i długie. Oczywiście widoczność "kosmicznego pociągu" będzie zależała od warunków pogodowych panujących w poszczególnych lokalizacjach.

Zbyszek z kanału Nocne Niebo informuje, że "kosmiczny pociąg" pojawi się "na niebie o godzinie 19:36 po jego zachodniej stronie i przeleci wysoko w kierunku wschodniego horyzontu". Dodaje, że cały przelot potrwa 4-5 minut, a jego trasa będzie uzależniona "od miejsca prowadzenia obserwacji. Inaczej będzie to wyglądało na północy kraju, inaczej w centrum i inaczej na południu". Zbliżające się przeloty Starlinków będą długie, więc nawet niewprawiony obserwator będzie miał czas na ich zlokalizowanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dokładne godziny przelotów satelitów Starlink dla poszczególnych lokalizacji można sprawdzić dzięki specjalnym stronom internetowym np. Find Starlink czy ISS Tracker. Starlinki powinny być widoczne gołym okiem, ale dla lepszych doświadczeń można skorzystać nawet z amatorskich teleskopów, a także udać się w miejsca oddalone od miejskich świateł.

Orientacyjne mapki nieba i przelotów "kosmicznego pociągu" 25 października dla poszczególnych miast można zobaczyć poniżej:

Przelot - lokalizacja Warszawa
Przelot - lokalizacja Warszawa© Zbyszek Nocne Niebo
Przelot - lokalizacja Poznań
Przelot - lokalizacja Poznań© Zbyszek Nocne Niebo
Przelot - lokalizacja Gdańsk
Przelot - lokalizacja Gdańsk© Zbyszek Nocne Niebo
Przeloty - lokalizacja Rzeszów
Przeloty - lokalizacja Rzeszów© Zbyszek Nocne Niebo
Przeloty - lokalizacja Wrocław
Przeloty - lokalizacja Wrocław© Zbyszek Nocne Niebo

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także