Nagrał kosmiczny pociąg na niebie. "Kosa, coś pięknego"
11.05.2023 12:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W czwartek 11 maja nad ranem nad polskim niebem można było zobaczyć niesamowite zjawisko. "Kosmiczny pociąg" firmy SpaceX przeleciał nad naszymi głowami, rozjaśniając przy tym niebo. Jeśli go przegapiliście - nic straconego. Niebawem będzie kolejna okazja.
Satelity Starlink sprawiają niesamowite wrażenia podczas ich obserwacji. Nazywane są "kosmicznym pociągiem", ponieważ ustawione są w jednej linii i przecinają w ten sposób niebo. W czwartek 11 maja 2023 r. o godzinie 3:51 nad ranem ów pociąg był wyraźnie widoczny nad polskim niebem.
Na kanale Nocne Niebo na YouTube pojawił się film z czwartkowego poranka. Nagrywający nie krył zachwytu nad niecodziennym zjawiskiem na niebie. Nagranie obejmowało serię Starlink o numerze G2-9. Długa linia świecących punktów na niebie może zachwycić nawet te osoby, które na co dzień nie pasjonują się tego rodzaju zjawiskami.
Starlinki, choć zjawiskowe, budzą pewne kontrowersje. Szczególnie mocno narzekają na nie astronomowie, ponieważ ilość obiektów na orbicie znacząco utrudnia im pracę. Satelity Starlink są z pewnością jednymi z tych urządzeń, które mogą generować problemy ze względu na to, jak wiele jest ich na orbicie już teraz i jak wiele ich się jeszcze pojawi. Docelowo ma być ich aż 12 tys.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kosmiczny pociąg nad Polską. Oglądaj 12 maja
Kto przegapił czwartkowy przelot Starlinków nad Polską, będzie miał okazję obejrzeć go raz jeszcze w piątek 12 maja o godz. 3:54. W piątkowy poranek Starlinki przelecą z południowego zachodu na północny wschód.
Aby zapewnić sobie dogodne warunki do obserwacji przelotu kosmicznego pociągu, warto wybrać odpowiednie miejsce, czyli takie, gdzie światła nie będą utrudniać obserwowania nieba. Istnieją różne aplikacje, które umożliwiają wybranie korzystnej lokalizacji. Jedną z nich jest Light Pollution Map.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski