Kość na zdjęciu z Marsa. Oto jej prawdziwa historia

Kość na zdjęciu z Marsa. Oto jej prawdziwa historia

Kość na zdjęciu z Marsa. Oto jej prawdziwa historia
Źródło zdjęć: © NASA, JPL-Caltech, MSSS
Karolina Modzelewska
15.06.2020 11:29, aktualizacja: 17.06.2020 09:45

Zdjęcia NASA pozwalają odkryć wiele kosmicznych tajemnic. Na jednym z nich, przedstawiającym powierzchnię Marsa, baczni obserwatorzy dopatrzyli się ludzkiej kości udowej, co wywołało niemałe poruszenie. Jak się okazało, przedmiot na fotografii był czymś zupełnie innym.

Zdjęcie zostało wykonane w 2014 roku na Marsie za pomocą MastCam Curiosity Rover. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że znajduje się na nim dość duża kość udowa. Jak jednak wyjaśnia NASA jest to po prostu zwykła, stara marsjańska skała.

Fotografia bardzo szybko obiegła media na całym świecie. Pojawiły się nawet teorie spiskowe, zgodnie z którymi, kość była dowodem na to, że Mars dawniej tętnił życiem.

Eksperci z NASA przyznali, że skała może swoim kształtem przypominać kość udową. Najprawdopodobniej została wyrzeźbiona przez wiatr, wodę lub erozję na powierzchni Czerwonej Planety.

Życie na Marsie

- Gdyby istniało życie na Marsie, naukowcy przypuszczają, że byłyby to małe proste formy życia zwane drobnoustrojami. Mars prawdopodobnie nigdy nie miał wystarczającej ilości tlenu w atmosferze i nigdzie indziej, aby utrzymać bardziej złożone organizmy – można przeczytać we wpisie na blogu NASA.

Nietypowe obiekty

Dopatrywanie się znajomych kształtów w przypadkowo dostrzeganych obiektach określa się pareidolią. Naukowcy uważają, że dochodzi do niej wówczas, gdy niektóre części mózgu przetwarzają wizualne informacje, na podstawie których formułują wnioski, zanim dojdzie do aktywacji pozostałej części tego narządu.

Zdjęcia wykonane na powierzchni Marsa są doskonałym źródłem takich interpretacji, zwłaszcza że Czerwona Planeta wciąż pozostaje dla nas dużą zagadką. Jednym z najbardziej znanych obiektów, który zarejestrowano na zdjęciu z 1976 roku była masywna rzeźba twarzy w regionie Cydonia. Później wykonane fotografie w wysokiej rozdzielczości pokazały, że była to tylko formacja skalna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (170)