Koronawirus w Europie. Włochy z rosnącą liczbą zakażeń. Pierwszy przypadek w Berlinie

Koronawirus w Europie. Włochy z rosnącą liczbą zakażeń. Pierwszy przypadek w Berlinie

Koronawirus w Europie. Włochy z rosnącą liczbą zakażeń. Pierwszy przypadek w Berlinie
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy
02.03.2020 10:11

Koronawirus sieje coraz większe przerażenie wśród mieszkańców Europy. Najbardziej niepokojące informacje napływają z Włoch. Liczba ofiar wzrosła tam do 41, a zarażonych jest prawie 1700 osób. Odnotowano też pierwsze przypadki zakażeń w Szkocji oraz stolicy Niemiec.

Koronawirus sieje niepokój wśród mieszkańców całego świata. Epidemia, która wybuchła w grudniu ubiegłego roku zabiła już ponad 3 tysiące ludzi. Najnowsze dane przedstawione za pośrednictwem interaktywnej mapy mówią już o ponad 89 tys. przypadków zarażeń. Zdecydowana większość dotyczy Chin, gdzie zarejestrowano już ponad 2 800 przypadków śmiertelnych.

Wirus w ekstremalnie szybkim tempie rozprzestrzenił się po świecie docierając między innymi na Stary Kontynent, gdzie oczy wszystkich Europejczyków zwrócone są na Włochy. To tam jak dotąd odnotowano największą ilość potwierdzonych zarażeń. Według najnowszych informacji, z chorobą walczy tam prawie 1 700 pacjentów. Włoskie media przekazały także wiadomości na temat ofiar śmiertelnych - potwierdzono już 41 przypadków.

W związku z niepokojącymi informacjami władze Italii zdecydowały się podzielić Półwysep Apeniński na trzy strefy:

  • czerwoną, gdzie występuje ognisko choroby
  • żółtą, gdzie jest mniej przypadków
  • strefę, gdzie są pojedyncze przypadki koronawirusa

Pierwszy przypadek w Szkocji

Szkocki rząd potwierdził w niedzielę pierwszy przypadek koronawirusa. Zarażona osoba pochodzi z regionu Tayside we wschodniej części kraju. Niedawno wróciła z północnych Włoch. Władze medyczne Szkocji ustalają listę miejsc, w których pacjent przebywał po powrocie, a także osoby, z którymi mógł się kontaktować.

- Szkocja jest dobrze przygotowana do wybuchu epidemii koronawirusa, ale obecnie nie ma żadnego lekarstwa ani szczepionki. Środki wczesnego wykrywania nadal będą miały zasadnicze znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa. Ludzie mają do odegrania istotną rolę w powstrzymaniu wybuchu epidemii, stosując się do najnowszych zaleceń dotyczących zdrowia i podróży oraz stosując podstawowe środki ostrożności w zakresie higieny, takie jak częste mycie rąk, niedotykanie twarzy oraz zakrywanie nosa i ust chusteczką podczas kaszlu lub kichania - poinformowała szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Od początku wybuchu epidemii w Szkocji przebadano 699 osób.

Pierwsza zarażona osoba w Berlinie

W niedzielę późnym wieczorem, berlińskie władze przekazały informację na temat pierwszego potwierdzonego przypadku koronawirusa w stolicy Niemiec. Pacjent został odizolowany i poddany leczeniu. Obecnie sprawdzana jest lista osób, z którymi kontaktował się w ostatnim czasie. Berlińska senator do spraw zdrowia Dilek Kalayci zapowiedziała, że podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami przekaże więcej informacji w tej sprawie.

Do tej pory w Niemczech potwierdzono ponad 130 przypadków zakażenia koronawirusem.

Przypominamy, że jak dotąd nie potwierdzono obecności wirusa w Polsce. Zdaniem ekspertów to tylko kwestia czasu, jak epidemia przekroczy granice naszego kraju.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)