Episkopat ostrzega przed koronawirusem. Księża edukują wiernych na niedzielnych mszach

Episkopat ostrzega przed koronawirusem. Księża edukują wiernych na niedzielnych mszach

Episkopat ostrzega przed koronawirusem. Księża edukują wiernych na niedzielnych mszach
Źródło zdjęć: © iStock.com
01.03.2020 12:47, aktualizacja: 01.03.2020 14:00

Nie tylko organizacje rządowe i związane z medycyną włączyły się w akcje walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Po wstępnych zapowiedziach z piątku, dziś wchodzi na dużą skalę informowanie wiernych w kościołach.

Groźny koronawirus z Wuhan ciągle zbiera swoje żniwo wśród zarażonych. Są też podejrzenia o możliwość powtórnego zarażenia się lub przejścia choroby w drugi etap po przejściowym utajeniu. Kościół też nie jest obojętny na sprawie epidemii. Tym bardziej, że najbardziej uczęszczane niedzielne msze, jako spotkanie dużej grupy wiernych w jednym miejscu, mogą nieść podwyższone zagrożenie do rozprzestrzeniania się wirusa.

Co prawda jeszcze nie ma pierwszego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, ale jak podkreślał minister zdrowia Łukasz Szumowski w liście, który bywa też przybliżany podczas niedzielnych mszy świętych - "Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek."

W pewnych regionach Włoch czy Seulu w obawie przed kolejnymi zarażeniami odwołano odprawianie mszy świętych. W Polsce nie poczyniono tak drastycznych kroków, ale w komunikacie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polskiego abp Stanisława Gądeckiego można przeczytać, że "w związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności."

Przewodniczący Episkopatu apeluje o zachowanie ostrożności podczas mszy

Arcybiskup wspomina o "możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę". Dodaje również w kwestii wody święconej - "kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach." Na stronach episkopatu zamieszono informację, według której "Komunikat Przewodniczącego KEP nie jest do odczytywania podczas Mszy Świętych, lecz jest skierowany do księży biskupów i duchownych, w celu podjęcia stosownych decyzji, w sytuacji zagrożenia pojawienia się ognisk tego wirusa."

Cześć księży cytuje fragmentami komunikat lub w całości, niektórzy przybliżają zagadnienie własnymi słowami. Księża odnosili się również do kwestii ewentualnego podawania ręki przy przekazywaniu znaku pokoju. Podczas mszy można było usłyszeć, że w razie obaw, wierni mogą ograniczyć się po prostu do skinienia głową.

Komunikat episkopatu cieszy się tak dużą popularnością w sieci, że niektórzy internauci mają problemy z dostaniem się na stronę. Witryna w zasadzie nie padła, ale część użytkowników skarży się na brak możliwości wejścia na www.episkopat.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)