Koronawirus w Europie. Ekspert: Włochy radzą sobie najlepiej z pandemią

Koronawirus w Europie. Ekspert: Włochy radzą sobie najlepiej z pandemią20.07.2020 11:54
Koronawirus w Europie. Ekspert: Włochy radzą sobie najlepiej z pandemią
Źródło zdjęć: © YouTube

- Mimo nowych przypadków koronawirusa, Włochy radzą sobie najlepiej z pandemią w całej Europie - komentuje szef Rady Służby Zdrowia, profesor Franco Locatelli. Ekspert przypomina o zachowaniu ostrożności oraz apeluje, aby nie siać paniki.

Szef Rady Służby Zdrowia, profesor Franco Locatelli, pochwalił Włochy za to, jak radzą sobie z pandemią koronawirusa. Jego zdaniem, sytuacja epidemiologiczna na Półwyspie Apenińskim jest pod kontrolą, a sam kraj radzi sobie z zagrożeniem najlepiej w całej Europie.

- Nie przestaniemy nigdy przypominać, że poprawne zachowanie indywidualne ma fundamentalne znaczenie. Panika i sianie strachu nie mają sensu w tej fazie, nawet jeśli musimy słuchać dzwonków alarmowych - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera". Zdaniem eksperta, obecnie jest "więcej alertu, niż alarmu".

Locatelli przyznał, że sytuacja w sześciu największych pod względem zaludnienia regionach kraju jest niepokojąca, gdyż wskaźnik zakażalności wynosi tam powyżej 1. Oznacza to, że jedna zainfekowana osoba, może przyczynić się do zarażenia następnej.

Zobacz też: Koronawirus wpędził nas w gigantyczny kryzys. I może rozpędzić jeszcze inny – dużo większy

Zdaniem szefa Rady Służby Zdrowia, kluczowe znaczenie w obecnej sytuacji ma rola służb terenowych, gdyż szybkie śledzenie przypadków pozwala zahamować zakażenia. Poinformował jednocześnie, że wzrost wskaźnika zakażalności nie jest niczym niespodziewanym.

- To, że krzywa zakażeń nie spadnie od razu, było do przewidzenia. Ważne, że ustabilizowała się po wznowieniu aktywności wielu sektorów - stwierdził ekspert.

"Włochy radzą sobie z pandemią najlepiej w Europie"

- Popatrzmy na to, co się dzieje w Barcelonie, dotkniętej przez 700 nowych zakażeń. To miasto mniejsze od Rzymu i mniej złożone z punktu widzenia gęstości zaludnienia - wyjaśnia Locatelli na łamach "Corriere della Sera". W jego opinii, Włosi zasługują na najwyższą ocenę w całej Europie.

Profesor zwrócił się również do młodzieży, która przebywa obecnie na wakacjach. - Nie dzielcie się szklankami, unikajcie skupisk, noście maseczki tam, gdzie trzeba. Róbcie to dla siebie, dla innych i na znak pamięci o 35 tysiącach zmarłych w naszym kraju - zaapelował. - Pomóżcie nam nie dopuścić do tego, by wirus znów zaatakował - dodał.

Od początku wybuchu pandemii, we Włoszech zdiagnozowano blisko 245 tys. przypadków koronawirusa.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)