Ekspert: w tym roku każdy powinien zaszczepić się przeciw grypie

Ekspert: w tym roku każdy powinien zaszczepić się przeciw grypie
Źródło zdjęć: © Flickr

17.07.2020 17:07, aktual.: 03.08.2020 11:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jest na sto procent pewne, że we wrześniu sezon zachorowań na grypę zbiegnie się z falą zachorowań na COVID-19. Z tego powodu bezwzględnie wszyscy powinniśmy zaszczepić się przeciw grypie – stwierdził w rozmowie z Nauką w Polsce PAP przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

Naukowiec wyjaśnił też, że "wciąż jesteśmy w trakcie epidemii COVID-19 i nic nie wskazuje na to, że wygaśnie ona do zimy". Dodatkowo według badacza "pod koniec bieżącego i na początku przyszłego roku nastąpi nałożenie się sezonu infekcji wirusowych dróg oddechowych z pandemią COVID-19".

Szczepienie łagodzi przebieg infekcji

Antczak mówi, że o ile "nie ma dowodów na to, czy szczepionka przeciw grypie uchroni nas przed zarażeniem koronawirusem", to "wiadomo, że regularne szczepienie przeciw grypie łagodzi przebieg infekcji.

– Jeśli mimo szczepienia choroba się przydarzy, chroni również przed groźnymi powikłaniami. Szczepieni na grypę pacjenci rzadziej zapadają również na wszelkie inne infekcje wirusowe, a nawet np. zwykłe przeziębienia wywoływane przez rinowirusy – mówi.

Tego rodzaju efekty lekarze obserwują już po jednej dawce szczepionki, a kiedy pacjent szczepi się na grypę przez kolejne cztery lata, korzyści są nawet większe. U ludzi, którzy szczepią się przeciwko grypie, wyraźnie rzadziej występuje także zawał serca czy udar mózgu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)