Trwa ładowanie...

Koronawirus utrzymuje się w pomieszczeniach mimo częstego wietrzenia. Nowe badania

W sali z chorym na COVID-19, cząsteczki koronawirusa SARS-CoV-2 utrzymują się pomimo częstego wietrzenia - twierdzą hiszpańscy wirusolodzy. Nowe badanie zostało opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Science of Total Environment".

Share
Koronawirus utrzymuje się w pomieszczeniach nawet mimo częstego wietrzenia. Naukowcy publikują nowe badania
Koronawirus utrzymuje się w pomieszczeniach nawet mimo częstego wietrzenia. Naukowcy publikują nowe badaniaŹródło: Pixabay
d3silbi

W pomieszczeniach, w których przebywa osoba chora na COVID-19, cząsteczki wirusa utrzymują się nawet mimo częstego wietrzenia - informują naukowcy z Hiszpanii. Eksperci przeprowadzili badanie w salach szpitalnych, w których stworzono warunki bliskie do tych, w jakich przebywają pacjenci zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Eksperyment zrealizował Instytut Badań Sanitarnych w Murcji (IMIB), w tamtejszym szpitalu Virgen de la Arrixaca.

Jeden z autorów badań, Esteban Orenes Pinero wyjaśnił, że doświadczenia zostały prowadzone w takich samych warunkach, w jakich przebywają osoby zakażone koronawirusem. Aby udowodnić, że ludzie przebywający w tej samej sali, co pacjenci chorzy na COVID-19, są bardzo narażeni na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, w pomieszczeniach umieszczono niewielkich rozmiarów skrzynki, które absorbowały unoszące się w powietrzu cząsteczki.

Pinero wyjaśnił, że naukowcy co kilka minut wydzielali w formie aerozolu cząsteczki koronawirusa, aby symulować sytuację zbieżną ze szpitalną rzeczywistością. Jednocześnie co minutę do pomieszczenia wpuszczano świeże powietrze.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Wyniki badań

Okazało się, że koronawirus SARS-CoV-2 nie ustępuje z pomieszczenia, w którym przebywa zainfekowana osoba nawet wtedy, kiedy jest ono wietrzone co minutę. Hiszpańscy wirusolodzy poinformowali, że cząsteczki koronawirusa wydychane przez chore osoby mogą krążyć w powietrzu niczym rozmaite substancje wydzielane w formie aerozolu.

d3silbi

Autorzy badania zaobserwowali, że po wywietrzeniu pomieszczenia krążące w powietrzu cząsteczki wirusa SARS-CoV-2 najdłużej pozostają na materiałach takich jak kryształ oraz polipropylen.

- Badanie to, przeprowadzone w realnej scenerii, a nie w laboratorium, rzuca więcej światła na potencjał zakażania koronawirusem rozprzestrzeniającego się niczym aerozol - wyjaśnia Esteban Orenes Pinero.

Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego "Science of Total Environment".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3silbi

Podziel się opinią

Share
d3silbi
d3silbi
Więcej tematów