Koronawirus roznosi się podczas oddychania? Nowe badania naukowców w USA

Koronawirus roznosi się podczas oddychania? Nowe badania naukowców w USA
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

06.04.2020 12:04, aktual.: 07.04.2020 12:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus może roznosić się nie tylko podczas kaszlenia, ale również w trakcie rozmowy i oddychania - twierdzą naukowcy. Nowe badania National Institutes of Health (NIH) zdaniem ekspertów prowadzą do jednego wniosku - obowiązkowe maseczki dla wszystkich.

Koronawirus sieje ogromny postrach wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych. To właśnie za oceanem odnotowano jak dotąd największą ilość potwierdzonych przypadków COVID-19. Jak wynika z najświeższych danych, wirusem SARS-CoV-2 zarażonych jest ponad 337 tysięcy obywateli USA. Tamtejsza władza oraz lekarze robią wszystko co w ich mocy, aby jak najszybciej zahamować rozprzestrzeniającą się pandemię.

Do tej pory wśród amerykańskich agencji istniało przekonanie, że główną drogą przenoszenia koronawirusa były krople oddechowe o średnicy 1 mm, które zarażone osoby uwalniały poprzez kaszlenie i kichanie. Najnowsze badania naukowców potwierdzają, że wirus może zostać zawieszony w jeszcze mniejszych drobinkach wydalanych podczas oddychania i mówienia.

W związku z nowym odkryciem, szef chorób zakaźnych National Institutes of Health (NIH) Anthony Fauci, wystosował specjalne pismo do Białego Domu, w którym nawołuje do wprowadzenia nakazu obowiązkowego noszenia maseczek ochronnych przez wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Z najnowszych badań sfinansowanych przez NIH dowiadujemy się, że koronawirus może roznosić się poprzez wydech i pozostawać w powietrzu nawet do 3 godzin. Wyniki opublikowano na łamach czasopisma naukowego "The New England Journal of Medicine".

Eksperci twierdzą, że jedyną słuszną drogą w celu powstrzymania wirusa SARS-CoV-2 jest obowiązek noszenia maseczek ochronnych, które mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się zarówno większych kropelek z wirusem, jak i aerozoli.

Z nowymi ekspertyzami nie do końca zgadza się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Jej zdaniem koronawirus może być przenoszony w aerozolach jedynie podczas konkretnych zabiegów medycznych, które wymagają wspomaganego oddychania.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

wiadomościkoronawirusnaukowcy
Komentarze (364)