Koronawirus roznosi się podczas oddychania? Nowe badania naukowców w USA

Koronawirus roznosi się podczas oddychania? Nowe badania naukowców w USA
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

06.04.2020 12:04, aktual.: 07.04.2020 12:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus może roznosić się nie tylko podczas kaszlenia, ale również w trakcie rozmowy i oddychania - twierdzą naukowcy. Nowe badania National Institutes of Health (NIH) zdaniem ekspertów prowadzą do jednego wniosku - obowiązkowe maseczki dla wszystkich.

Koronawirus sieje ogromny postrach wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych. To właśnie za oceanem odnotowano jak dotąd największą ilość potwierdzonych przypadków COVID-19. Jak wynika z najświeższych danych, wirusem SARS-CoV-2 zarażonych jest ponad 337 tysięcy obywateli USA. Tamtejsza władza oraz lekarze robią wszystko co w ich mocy, aby jak najszybciej zahamować rozprzestrzeniającą się pandemię.

Do tej pory wśród amerykańskich agencji istniało przekonanie, że główną drogą przenoszenia koronawirusa były krople oddechowe o średnicy 1 mm, które zarażone osoby uwalniały poprzez kaszlenie i kichanie. Najnowsze badania naukowców potwierdzają, że wirus może zostać zawieszony w jeszcze mniejszych drobinkach wydalanych podczas oddychania i mówienia.

W związku z nowym odkryciem, szef chorób zakaźnych National Institutes of Health (NIH) Anthony Fauci, wystosował specjalne pismo do Białego Domu, w którym nawołuje do wprowadzenia nakazu obowiązkowego noszenia maseczek ochronnych przez wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Z najnowszych badań sfinansowanych przez NIH dowiadujemy się, że koronawirus może roznosić się poprzez wydech i pozostawać w powietrzu nawet do 3 godzin. Wyniki opublikowano na łamach czasopisma naukowego "The New England Journal of Medicine".

Eksperci twierdzą, że jedyną słuszną drogą w celu powstrzymania wirusa SARS-CoV-2 jest obowiązek noszenia maseczek ochronnych, które mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się zarówno większych kropelek z wirusem, jak i aerozoli.

Z nowymi ekspertyzami nie do końca zgadza się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Jej zdaniem koronawirus może być przenoszony w aerozolach jedynie podczas konkretnych zabiegów medycznych, które wymagają wspomaganego oddychania.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (364)