Koronawirus odkodowany. Sukces polskiego naukowca. Dane mogą pomóc w pracy nad szczepionką

Koronawirus odkodowany - informuje Uniwersytet Gdański. Dr Łukasz Rąbalski jako pierwszy w Polsce uzyskał sekwencję genetyczną wirusa SARS-CoV-2. - Uzyskane dane w przyszłości mogą przyczynić się do wytypowania szczepionki oraz leków - komentuje rzeczniczka UG.

Koronawirus odkodowany. Sukces polskiego naukowca. Dane mogą pomóc w pracy nad szczepionką
Źródło zdjęć: © Uniwersytet Gdański

23.04.2020 | aktual.: 23.04.2020 12:28

Dr Łukasz Rąbalski z Uniwersytetu Gdańskiego jest pierwszym naukowcem w Polsce, któremu udało się uzyskać pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta. Wyniki jego pracy zostały opublikowane w globalnej bazie danych GISAID 20 kwietnia 2020 roku.

- Do tej pory w największej bazie danych, gdzie naukowcy z całego świata umieścili już ponad 5000 sekwencji, nie było ani jednego polskiego izolatu pochodzącego bezpośrednio od pacjenta. Dzięki pracy naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego ta sytuacja już się zmieniła – komentuje rzecznik prasowy UG Beata Czechowska-Derkacz.

Jak informuje rzeczniczka uczelni, uzyskane dane pozwolą naukowcom z całego świata brać pod uwagę Polskę w swoich badaniach związanych z epidemiologią choroby COVID-19. - Jest to ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa i w przyszłości może się przyczynić do wytypowania szczepionki oraz leków – dodaje.

Sukces polskiego naukowca

Sekwencja genetyczna zawiera wiele ważnych informacji. Jedną z nich jest odpowiedź na pytanie jak wirus oszukuje organizm człowieka, osłabiając jego odporność. Dzięki wyizolowaniu tej sekwencji (odkodowaniu wirusa) możliwe będzie lepsze poznanie pochodzenia SARS-CoV-2, zarówno w kontekście ewolucyjnym, jak i geograficznym.

Przy rozkodowaniu wirusa od polskiego pacjenta z Pomorza zastosowano najnowszą generację sekwenatorów firmy Oxford Nanopore Technologies, co oznacza brak dodatkowych procedur, które mogą wprowadzać zniekształcenia. Wykorzystane zostały protokoły bioinformatyczne, opracowane wcześniej przez naukowców ARTIC do gromadzenia danych genetycznych w trakcie epidemii wirusa Ebola w Afryce - czytamy na stronie Uniwersytetu Gdańskiego.

- Materiał genetyczny musi spełniać wiele norm jakościowych i ilościowych, aby możliwe było jego odkodowanie. W przypadku wirusów, których materiałem genetycznym jest jednoniciowy RNA stosuje się metody zwielokrotniające ilość materiału genetycznego. Standardowo, do tej pory, działo się to poprzez powielanie cząstek wirusowych w laboratoriach. Obecnie, dzięki osiągnięciom w dziedzinie biologii molekularnej, można zastosować krótszą drogę bez konieczności hodowli wirusa - tłumaczy dr Łukasz Rąbalski.

Dr Łukasz Rąbalski jest adiunktem w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak informuje rzecznik UG Beata Czechowska-Derkacz, obecnie trwają kolejne sekwencjonowania wirusów pochodzących od polskich pacjentów izolowanych również w Laboratorium Hematologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W ciągu najbliższych dni zaplanowano wysyłanie kolejnych sekwencji.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

wiadomościkoronawirusuniwersytet gdański
Komentarze (322)