Koronawirus nie jest dzisiaj największym zagrożeniem? Tak stwierdzili naukowcy w raporcie ONZ

Koronawirus nie jest dzisiaj największym zagrożeniem? Tak stwierdzili naukowcy w raporcie ONZ
Źródło zdjęć: © Fotolia

11.03.2020 13:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy twierdzą, że obecnie dużo większym niż koronawirus zagrożeniem dla ludzkości, są narastające następstwa zmian klimatycznych – upały, głód i powodzie. Wagę tych problemów podkreślił sekretarz generalny ONZ.

Przewodzący Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres stwierdził, że świat "zbacza z drogi" w kontekście radzenia sobie z następstwami zmian klimatu, a nasz czas na działania "szybko się kończy".

Ocena klimatu w 2019 roku wykonana przez ONZ jest jednoznaczna – ubiegły rok był rekordowy pod względem upałów, a na całym świecie wystąpił wzrost głodu, wysiedleń i ofiar śmiertelnych spowodowanych ekstremalnymi temperaturami i powodziami.

"Przywódcy powinni skupić się na działaniach mających uratować klimat"

Ponadto badacze stwierdzili też, że to właśnie zmiany klimatyczne, a nie koronawirus, są obecnie największym zagrożeniem dla ludzkości i uwaga przywódców krajów nie może zostać odwrócona od tego problemu.

W raporcie ONZ można znaleźć informacje, że w 2019 roku temperatura oceanów była najwyższa od czasu początku pomiarów, a na powierzchni cieplej było tylko w 2016 roku, kiedy to El Nino (zjawisko polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku) znacznie podwyższył średnią temperaturę.

Zanotowano także najwyższy poziom mórz w historii pomiarów, co jest związane z topnieniem lodu lądowego.

Źródło: The Guardian

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)