Koronawirus. Naukowcy dokonali przełomowego osiągnięcia. Wśród nich Polak

Koronawirus. Naukowcy dokonali przełomowego osiągnięcia. Wśród nich Polak
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

28.02.2020 08:56

Naukowcy z mediolańskiego szpitala zakaźnego Sacco dokonali ważnego osiągnięcia w sprawie koronawirusa. "Wyizolowano wirusa czterech pacjentów z Codogno" - ogłosiły w czwartek włoskie media. Wśród ojców sukcesu jest również Polak, Maciej Tarkowski.

Polski naukowiec Maciej Tarkowski znalazł się w grupie ekspertów, którzy wyizolowali włoski szczep koronawirusa. Tego niezwykle ważnego osiągnięcia dokonano w szpitalu zakaźnym w Mediolanie. O sprawie w czwartek poinformowały włoskie media.

Zespół badawczy rozpoczął swoje prace w niedzielę, kiedy to świat obiegła informacja o gwałtownym wzroście zakażeń na terenie Italii. Rezultaty badań prowadzonych przez ekspertów z mediolańskiego szpitala Sacco zostały przedstawione przez dyrektora Instytutu Nauk Biomedycznych, profesora Massimo Galliego.

- Wyizolowaliśmy wirusa czterech pacjentów z Codogno - ogłosił Galli. To właśnie w tej miejscowości, w prowincji Lodi stwierdzono w ubiegłym tygodniu pierwszy przypadek zarażenia wirusem na Półwyspie Apenińskim u 38-letniego mężczyzny.

Odkrycie pozwoli naukowcom śledzić każdego pojedynczego wirusa, by ustalić, w jakim czasie i w jaki sposób krążył - podkreślają badacze. Następny krok to prace nad szczepionką i metodami leczenia w laboratoriach farmaceutycznych.

W zespole badawczym prace prowadziło 5 naukowców. Wśród nich znaleźli się: profesor Gianguglielmo Zehender, Alessia Loi, Annalisa Bergna , Arianna Gabrieli oraz Polak Maciej Tarkowski.

Wcześniej koronawirusa udało wyizolować się naukowcom z rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani, do którego pod koniec stycznia trafiło dwoje chorych chińskich turystów z miasta Wuhan.

Jakie są różnice między wirusem izolowanym dzisiaj a wirusem izolowanym trzy tygodnie temu w Spallanzani? Tamten pochodzi z Chin, podczas gdy koronawirus, który wyizolowaliśmy u nas, rozprzestrzenia się wśród Włochów. Będziemy w stanie zidentyfikować różnice między nimi, co pozwoli nam ustalić swoją ścieżkę we Włoszech - mówi jedna z ekspertek.

Przypominamy, że Polska znajduje się na liście krajów zagrożonych koronawirusem. W związku niepokojącą sytuacją, polski NFZ uruchomił całodobową infolinię pod numerem 800 190 590 udzielającą kompleksowych informacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)