Koronawirus. Naukowcy dokonali przełomowego osiągnięcia. Wśród nich Polak

Koronawirus. Naukowcy dokonali przełomowego osiągnięcia. Wśród nich Polak28.02.2020 08:56
Koronawirus. Naukowcy dokonali przełomowego osiągnięcia. Wśród nich Polak
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Naukowcy z mediolańskiego szpitala zakaźnego Sacco dokonali ważnego osiągnięcia w sprawie koronawirusa. "Wyizolowano wirusa czterech pacjentów z Codogno" - ogłosiły w czwartek włoskie media. Wśród ojców sukcesu jest również Polak, Maciej Tarkowski.

Polski naukowiec Maciej Tarkowski znalazł się w grupie ekspertów, którzy wyizolowali włoski szczep koronawirusa. Tego niezwykle ważnego osiągnięcia dokonano w szpitalu zakaźnym w Mediolanie. O sprawie w czwartek poinformowały włoskie media.

Zespół badawczy rozpoczął swoje prace w niedzielę, kiedy to świat obiegła informacja o gwałtownym wzroście zakażeń na terenie Italii. Rezultaty badań prowadzonych przez ekspertów z mediolańskiego szpitala Sacco zostały przedstawione przez dyrektora Instytutu Nauk Biomedycznych, profesora Massimo Galliego.

- Wyizolowaliśmy wirusa czterech pacjentów z Codogno - ogłosił Galli. To właśnie w tej miejscowości, w prowincji Lodi stwierdzono w ubiegłym tygodniu pierwszy przypadek zarażenia wirusem na Półwyspie Apenińskim u 38-letniego mężczyzny.

Odkrycie pozwoli naukowcom śledzić każdego pojedynczego wirusa, by ustalić, w jakim czasie i w jaki sposób krążył - podkreślają badacze. Następny krok to prace nad szczepionką i metodami leczenia w laboratoriach farmaceutycznych.

W zespole badawczym prace prowadziło 5 naukowców. Wśród nich znaleźli się: profesor Gianguglielmo Zehender, Alessia Loi, Annalisa Bergna , Arianna Gabrieli oraz Polak Maciej Tarkowski.

Wcześniej koronawirusa udało wyizolować się naukowcom z rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani, do którego pod koniec stycznia trafiło dwoje chorych chińskich turystów z miasta Wuhan.

Jakie są różnice między wirusem izolowanym dzisiaj a wirusem izolowanym trzy tygodnie temu w Spallanzani? Tamten pochodzi z Chin, podczas gdy koronawirus, który wyizolowaliśmy u nas, rozprzestrzenia się wśród Włochów. Będziemy w stanie zidentyfikować różnice między nimi, co pozwoli nam ustalić swoją ścieżkę we Włoszech - mówi jedna z ekspertek.

Przypominamy, że Polska znajduje się na liście krajów zagrożonych koronawirusem. W związku niepokojącą sytuacją, polski NFZ uruchomił całodobową infolinię pod numerem 800 190 590 udzielającą kompleksowych informacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)