Koronawirus przytłoczył lekarzy. Sztuczna Inteligencja pomoże w diagnostyce

Koronawirus przytłoczył lekarzy. Sztuczna Inteligencja pomoże w diagnostyce
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | PAP/EPA

27.02.2020 10:28, aktual.: 07.04.2020 11:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińskie szpitale wdrażają algorytm AI, by pomógł im diagnozować Covid-19. Wcześniej oprogramowanie było używane do wykrywania nowotworów - teraz posłuży wykrywaniu oznak zapalenia płuc spowodowanych przez koronawirus.

Cały czas trwają pracę nad lekiem i szczepionką przeciw SARS-CoV-2. Tymczasem w dziale radiologii w Szpitalu Zhongnan trwa eksperyment, w którym pracownicy używają oprogramowania sztucznej inteligencji do wykrywania wizualnych objawów zapalenia płuc powiązanego z Covid-19, chorobą wywoływaną przez koronawirus z Wuhan.

Haibo Xu, profesor i kierownik radiologii w Szpitalu Zhongnan, twierdzi, że oprogramowanie pomaga przepracowanym pracownikom w badaniach przesiewowych pacjentów i nadaje priorytet tym, u których wystąpienie Covid-19 jest najbardziej prawdopodobne. Dzięki temu wiadomo, które osoby w pierwszej kolejności należy kierować na dalsze testy.

AI bada tomografie komputerowe płuc pacjentów w celu wykrycia zapalenia płuc. Haibo Xu, profesor i kierownik radiologii w Szpitalu Zhongnan przyznaje, że sztuczna inteligencja działa skutecznie, dzięki czemu personel może szybciej diagnozować, izolować i leczyć pacjentów.

Profesor przyznaje, że AI jest w stanie "zidentyfikować typowe objawy lub częściowe objawy zapalenia płuc Covid-19", co potwierdza w rozmowie z Wierd. Lekarze mogą następnie przeprowadzić inne badania i testy laboratoryjne w celu potwierdzenia diagnozy.

Oprogramowanie zostało stworzone w 2015 roku przez pekiński startup Infervision. Jak podaje Wierd, powołując się na informację twórców AI, rozwiązanie zostało wprowadzone już w 34 chińskich szpitalach. Przyczyniło się do oceny ponad 34 tys. przypadków podejrzenia zarażenia koronawirusem.

AI wykorzystuje setki tysięcy zdjęć płuc zebranych z głównych chińskich szpitali w celach analizy i wczesnego wykrywania nowotworów płuc. Infervision pracuje nad algorytmami wykrywania Covid-19 od początku epidemii, odkąd twórcy zauważyli, że szpitale wykorzystują sztuczna inteligencję nie tylko do wykrywania zmian spowodowanych nowotworami. Obecna wersja AI została przeszkolona na ponad 2000 zdjęć tomograficznych od pacjentów z Covid-19.

To nie pierwszy raz, kiedy AI pomaga w walce z epidemią w Chinach. Jednak ostateczne zdiagnozowanie Covid-19 wymaga jeszcze wykrycia wirusa SARS-CoV-2. Skany wykonywane przez sztuczną inteligencję pomagają zmniejszyć obciążenie w szpitalach i lepiej kierunkować pracę lekarzy. Przypominamy, że ilość osób zarażonych koronawirusem przekroczyła 82 tys. na całym świecie, z czego ponad 78 tys. przypadków odnotowano w Chinach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)