Koniec tych bzdur. Facebook będzie usuwać treści antyszczepionkowców

Koniec tych bzdur. Facebook będzie usuwać treści antyszczepionkowców
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Arkadiusz Stando

08.03.2019 14:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Facebook pracuje nad rozwiązaniem problemu rozpowszechniania nieprawdziwych informacji dotyczących szczepionek. Chodzi tu o treści propagowane przez antyszczepionkowców. Facebook ma ograniczyć ich dystrybucję, zachowując dostęp do rzetelnych informacji na ten temat.

Facebook ma dosyć fałszywych informacji rozprowadzanych po serwisie. Nieświadomie wielu z nas staje się ich ofiarami, a w następstwie portal staje się winnym dostarczania nam nieprawdy. Żeby z tym walczyć, potrzeba wytoczyć silne działa.

8 marca otrzymaliśmy od Facebooka informację prasową o następującej treści:

Działania rozpoczynamy od podjęcia następujących kroków:
• Obniżymy ranking grup i stron, które rozpowszechniają błędne informacje na temat szczepień – w Aktualnościach i w funkcji Szukaj. Te grupy i strony nie będą pojawiać się w rekomendacjach, ani w podpowiedziach podczas wpisywania haseł w wyszukiwarce.
• Gdy natrafimy na reklamy zawierające nieprawdziwe informacje o szczepionkach, odrzucimy je. Usunęliśmy także związane ze szczepionkami opcje targetowania, np. „kontrowersje dotyczące szczepionek”. W przypadku kont reklamowych, które będą wciąż naruszać nasze zasady, możemy podjąć dalsze działania, takie jak ich blokada.
• Nie będziemy wyświetlać ani rekomendować treści zawierających nieprawdziwe informacje na temat szczepień w Instagram Explore, ani na stronach hasztagów.
• Analizujemy możliwości udostępniania materiałów edukacyjnych na temat szczepień, osobom które zetknęły się z dezinformacją w tym temacie.

Jak to będzie działać?

Globalne organizacje zajmujące się zdrowiem, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia i amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób, publicznie odniosły się do potwierdzonych przypadków oszust dotyczących szczepionek. Jeśli informacje o powyższych oszustwach pojawią się na Facebooku, podejmiemy stosowne działania w celu ich usunięcia.

Na przykład, jeśli administrator grupy lub strony opublikuje nieprawdziwe informacje na temat szczepionek, usuniemy całą grupę lub stronę z rekomendacji, ograniczymy widoczność tych grup i stron w Aktualnościach i w funkcji Szukaj oraz odrzucimy reklamy zwierające nieprawdziwe informacje.

W naszej ocenie użytkownicy zasługują na możliwość zapoznania się z dodatkowym kontekstem, aby mogli samodzielnie podjąć decyzję, czy czytać informacje, które widzą na Facebooku, udostępniać je lub dyskutować na ich temat. Analizujemy możliwości przekazywania użytkownikom bardziej rzetelnych informacji na temat szczepionek pochodzących od organizacji eksperckich. Zajmowałyby one najwyższe miejsca w wynikach wyszukiwania, na stronach poświęconych tej tematyce, a także w zaproszeniach do dołączenia do odpowiednich grup tematycznych. Wkrótce przekażemy więcej informacji na ten temat.

Bezpieczeństwo naszej społeczności jest dla nas kwestią priorytetową i będziemy nadal prowadzić działania na rzecz jego umacniania.

Jak widać, Facebook bierze na poważnie problem propagowania treści spiskowych na swoim serwisie.

Zobacz też: WP Express: Święto graczy komputerowych w Katowicach:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)