Kompromitacja NATO. Ukraińcy mogą nie doczekać się F-16

Kompromitacja NATO. Ukraińcy mogą nie doczekać się F‑16

Myśliwce F-16, zdjęcie ilustracyjne
Myśliwce F-16, zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © US DoD
Mateusz Tomczak
11.03.2024 15:12, aktualizacja: 11.03.2024 18:36

Chociaż sojusznicy obiecali Ukrainie łącznie kilkadziesiąt myśliwców F-16, maszyny do tej pory nie trafiły na front i nie zmieni się to jeszcze przez kilka miesięcy. Nowe informacje nie brzmią optymistycznie dla armii obrońców, która od dawna pokładała w amerykańskich samolotach duże nadzieje i liczyła, że ich obecność oraz cechy pozwolą zmienić bieg wojny.

Z informacji opublikowanych przez dziennik "New York Times" wynika, że do lata gotowość do lotów bojowych na F-16 osiągnie 12 ukraińskich pilotów. To tylko jeden z problemów. To samo źródło wskazuje, że jednocześnie do tego czasu do Ukrainy dotrze wyłącznie sześć z 45 obiecanych przez Zachód samolotów F-16.

Kiedy Ukraina otrzyma F-16?

Względem normalnych procedur, szkolenie ukraińskich pilotów przebiega bardzo szybko. Sytuacja, w jakiej znajduje się Ukraina jest jednak bardzo trudna i jej władze liczyły, że cały proces uda się zakończyć znacznie szybciej. Tym bardziej, że kilkanaście państw NATO utworzyło specjalną koalicję na rzecz wsparcia Ukrainy myśliwcami F-16.

Do tej pory ukraińscy piloci byli szkoleni za Zachodzie, najpierw na symulatorach, a później zasiedli za sterami prawdziwych F-16. Teraz czeka ich wizyta w nowym ośrodku szkoleniowym w rumuńskiej Fetesti. Na łamach "New York Times" wskazano, że Ukraińcy, którzy do tej pory mieli kontakt wyłącznie z poradzieckimi maszynami latającymi muszą przyswoić mnóstwo wiedzy dotyczącej obsługi nowocześniejszego sprzętu, a zarazem uczyć się języka angielskiego i zachodnich nawyków bojowych, aby skutecznie wykorzystywać F-16.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Osobna kwestia to samo dostarczenie myśliwców do Ukrainy. Wybrane państwa zaczynają zgłaszać problemy z tym związane. Chociażby Dania poinformowała w lutym, że przekaże swoje myśliwce z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Czy F-16 zmienią bieg wojny?

Z pojawiających się w przestrzeni publicznej opinii ukraińskich pilotów na temat F-16 wynika, że są oni bardzo zadowoleni z tego, jakie możliwości zapewniają amerykańskie myśliwce. Oceniają F-16 jako znacznie nowocześniejsze, lepiej wyposażone, a zarazem bardziej komfortowe niż poradzieckie myśliwce.

Zarówno ukraińscy wojskowi jak i eksperci wielokrotnie wskazywali, że myśliwce F-16 są wyposażone standardowe sześciolufowe działko M61 Vulcan kal. 20 mm, ale mogą przenosić również uzbrojenie podwieszane. Zwracali uwagę, że są kompatybilne m.in. pociskami rakietowymi AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, pociskami przeciwokrętowymi AGM-84D Harpoon, a także bombami CBU-87, CBU-89, GBU-10, GBU-12, Paveway lub JDAM.

F-16 to myśliwiec cechujący się długością ok. 15 m. Zapewnia maksymalną prędkość dochodzącą do 2 Ma, czyli ponad 2100 km/h. Zdaniem ukraińskich pilotów biorących udział w szkoleniach jest "bardzo zwrotny i zachęca do pilotowania w agresywnym stylu".

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie