Kolejny śmiercionośny system Rosji spisany na straty. Ukraińcy sięgnęli po HIMARS-y
Ukraińscy żołnierze namierzyli, a następnie zniszczyli rosyjską armatę samobieżną kal. 203 mm S7 Pion. Pomimo że Rosjanie próbowali ukryć działo pomiędzy drzewami, nie uniknęło ono ostrzału przy pomocy pocisków GMLRS wystrzelonych z systemu HIMARS. Całe zdarzenie zostało zarejestrowane przy pomocy drona.
O zniszczeniu rosyjskiej armaty samobieżnej kal. 203 mm. 2S7 Pion donosi ukraiński serwis Defence Blog (chociaż niektóre źródła wskazują, że zniszczeniu uległ inny system - 2S5 Hiacynt). Jak zaznacza, "jest to największa artyleria pancerna w rosyjskim arsenale", nazywana często "radzieckim działem atomowym". Do dziś 2S7 Pion, który opracowano w latach 80. XX wieku, uważany jest za jedno z najpotężniejszych dział na świecie. Może przenosić do czterech pocisków nuklearnych kal. 203 mm i zadawać przeciwnikowi dotkliwe ciosy z dużej odległości. Zasięg 2S7 Pion szacuje się nawet na 50 km.
HIMARS kontra 2S7 Pion
Strata kolejnego już systemu 2S7 Pion przez Rosjan w Ukrainie jest istotnym ciosem dla ciężkiej artylerii armii Putina. Tym razem Ukraińcy wyeliminowali go przy pomocy pocisków GMLRS wystrzelonych z systemu M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Te wyrzutnie rakietowe dalekiego zasięgu są poważnym wyzwaniem dla Rosjan. Od momentu ich przekazania Ukrainie pomagają w przeprowadzaniu precyzyjnych ataków na sprzęt oraz pozycje wroga.
HIMARS-y pozwalają na szybkie uderzenia i jednocześnie szybkie wycofanie się z miejsca ataku, zanim siły wroga zlokalizują ich położenie. Całe rozwiązanie jest osadzone na podwoziu kołowym i obsługiwane przez trzyosobową załogę, w skład której wchodzą kierowca, działonowy oraz szef sekcji. Ich prace w znacznym stopniu ułatwia komputerowy system kierowania ogniem. Jest to widoczne szczególnie podczas załadunku oraz rozładunku systemu, gdzie liczy się czas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
M142 HIMARS wystrzeliwuje te same rakiety co M270 MLRS, ale posiada o połowę mniejszą wyrzutnię. Przykładowo może obsługiwać standardowe rakiety MLRS kal. 227 mm, nowoczesną amunicję kierowaną GMLRS czy pociski rakietowe z subamunicją kasetową. HIMARS jest również przystosowany do wystrzelenia pocisków taktycznych MGM-140 ATACMS (Army TACtical Missile System), czyli broni precyzyjnego rażenia o zasięgu wynoszącym od 25 do nawet 300 km.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski