Katastrofa samolotów wojskowych we Francji. Rafale zderzyły się w powietrzu
We Francji doszło do zderzenia dwóch maszyn należących do francuskich Sił Powietrznych. Wypadek miał miejsce w Autreville, na granicy Wogezów i Meurthe-et-Moselle, w rejonie Colombey-les-Belles. Według francuskich mediów w wypadku brały udział myśliwce Rafale z bazy wojskowej Saint-Dizier. Co wiadomo o tych maszynach?
AFP donosi, że maszyny uczestniczące w zdarzeniu pochodziły z bazy wojskowej Saint-Dizier. Na pokładzie jednego z myśliwców przebywał jeden pilot, a na pokładzie drugiego dwie osoby. Jeden pilot został znaleziony, trwają poszukiwania załogi drugiego samolotu. Według Le Monde maszyny zderzyły się w powietrzu, a następnie rozbiły. Początkowo informowano, że były to myśliwce Mirage, jednak francuski minister obrony Sebastien Lecornu na platformie X doprecyzował, że był to "wypadek z udziałem dwóch samolotów Rafale z eskadry Rafale 3/4 Aquitaine".
Co wiadomo o myśliwcach Rafale?
Dassault Rafale to myśliwiec wielozadaniowy, który zdobył uznanie w wielu krajach na całym świecie. Te zaawansowane maszyny są wykorzystywane przez siły zbrojne Francji, a także wielu innych państw, w tym Indii, Grecji, czy Egiptu. Rafale wyróżnia się swoimi wszechstronnymi możliwościami bojowymi, zdolnościami do prowadzenia różnorodnych misji, od walk powietrznych, przez wsparcie lądowe, po operacje morskie.
Rafale na wyposażeniu ma najnowsze systemy awioniczne oraz uzbrojenie. W ramach standardu F4 maszyna posiada ulepszone silniki Snecma M88, wyświetlacz nahełmowy, a także zaawansowany system diagnostyczny wykorzystujący sztuczną inteligencję (Système de Pronostic et d’Aide au Diagnostic).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Samolot może przenosić pociski powietrze-powietrze dalekiego zasięgu Meteor, MICA NG, pociski przeciwokrętowe AM 39-Exocet, a także pociski manewrujące Storm Shadow/SCALP-EG. Jego pokładowe działko kal. 30 mm doskonale sprawdza się w zapewnianiu bliskiego wsparcia dla sił lądowych.
Rafale - myśliwce, które cieszą się sporym zainteresowaniem
Kolumbia pilnie potrzebuje nowych myśliwców w świetle rosnącego zagrożenia ze strony Wenezueli. Duże szanse na kontrakt mają właśnie francuskie Rafale. Indie natomiast zamawiają 26 samolotów Rafale M, które zastąpią wysłużone MiG-29K. Indonezja w 2022 roku podpisała kontrakt na dostawę 42 myśliwców Rafale za 8,1 mld USD, które dołączą do istniejącej floty F-16 oraz Su-30. Wszystkie te transakcje podkreślają globalną atrakcyjność Rafale jako myśliwca wielozadaniowego, zdolnego sprostać wyzwaniom na współczesnym polu walki.