Jeśli nie Photoshop, to co - darmowe zamienniki

Jeśli nie Photoshop, to co - darmowe zamienniki

Jeśli nie Photoshop, to co - darmowe zamienniki
Źródło zdjęć: © IDG.pl
10.05.2010 12:30, aktualizacja: 10.05.2010 12:58

Jeżeli rozpoczynasz przygodę z fotografią cyfrową albo chcesz swobodnie rysować na komputerze, musisz wybrać odpowiedni program graficzny. Najlepiej darmowy. Zobacz, który będzie dla ciebie najlepszy.

Edytor grafiki to podstawowe narzędzie do pracy bądź zabawy dla wielu użytkowników. Jeden z takich programów dostępny jest w każdym komputerze - to Microsoft Paint. Sprawdzi się jednak tylko w najprostszych zadaniach. Do retuszu zdjęć bądź tworzenia grafiki potrzebne jest bardziej rozbudowane narzędzie.

W przeglądzie uwzględniliśmy dziesięć darmowych edytorów grafiki rastrowej dla Windows. Wybraliśmy najlepsze i najbardziej popularne wśród użytkowników aplikacje jak na przykład GIMP, Paint.NET, Photobie czy PhotoScape. Z porównania wykluczone zostały edytory grafiki wektorowej oraz wyposażone w narzędzia edycyjne programy służące do katalogowania i przeglądania fotografii.

GIMP 2.6

GIMP to zaawansowany edytor grafiki przeznaczony dla systemów Unix/Linux, Windows i Mac OS. Uznawany jest za solidną, darmową, alternatywę dla Photoshopa. Oferuje kompletny zestaw narzędzi do retuszu fotografii oraz tworzenia grafiki cyfrowej, które sprawdzą się w zastosowaniach amatorskich i profesjonalnych.

Obraz
© Dynamiczne pędzle w GIMP-ie - ich właściwości zależą od siły nacisku i szybkości poruszania się wskaźnika myszy (fot. IDG.pl)

Cechą charakterystyczną GIMP jest interfejs. Tworzą go pływające okno paska narzędzi, okna dialogowe oraz obszar edycji. Można je swobodnie rozmieszczać na ekranie. GIMP obsługuje warstwy i maski warstw. Wyposażono go w bogate narzędzia selekcji: różdżkę, narzędzie zaznaczenia według koloru, nożyce (zaznaczanie obszarów używając dopasowania do krawędzi), zaznaczanie pierwszego planu oraz tworzenie i modyfikowanie ścieżek (krzywe Beziera). Całość uzupełniają narzędzia rysowania i transformacji. W programie znalazło sie także miejsce dla kilkudziesięciu filtrów i efektów graficznych. Funkcjonalność GIMP-a może zostać rozszerzona za pomocą wtyczek.

Obraz
© Interfejs GIMP-a bazuje na pływających oknach. Nie każdy użytkownik jest się w stanie do tego przyzwyczaić (fot. IDG.pl)

W wersji 2.6 GIMP-a zastosowano GEGL - silnik operacji graficznych umożliwiający pracę z dużą liczbą kolorów na każdym kanale. Zapewnia on obsługę więcej niż ośmiu bitów na kanał w przestrzeni barw RGBA. Pozwala również na wykonywanie bezstratnych przekształceń m.in. skalowanie bez modyfikacji oryginału. Udoskonalono też narzędzie ręcznego zaznaczania oraz wprowadzono nową kategorię dynamicznych pędzli. Parametry takie, jak krycie, rozmiar czy kolor mogą być teraz sterowane przez nacisk i szybkość ruchu wskaźnika lub generowane losowo.

Istotną wadą, która ogranicza użycie GIMP-a w profesjonalnych zastosowaniach jest brak obsługi przestrzeni barw CMYK. Konwersja RGB do CMYK możliwa jest jednak za pomocą wtyczek Separate lub Separate+. Paint.NET 3.5

Paint.NET, popularny program do obróbki grafiki rastrowej stworzony został przez studentów Washington State University jako zamiennik systemowego Paint?a. Powstało nowoczesne narzędzie z intuicyjnym i innowacyjnym interfejsem. Widok w postaci zakładek upraszcza nawigację i ułatwia pracę.

Obraz
© Paint.NET to zaawansowane narzędzie dedykowane amatorom i półprofesjonalistom (fot. IDG.pl)

Aplikacja jest zaawansowanym narzędziem przeznaczonym do rysowania oraz retuszu fotografii. Zaimplementowano w niej obsługę warstw, przezroczystości, dodano bogate narzędzia kolorów. Wśród starannie dobranego zestawu filtrów i efektów specjalnych nie zabrakło unikalnych efektów 3. umożliwiających modyfikację perspektywy i deformowanie obiektów. Wśród zalet Paint.NET warto wymienić funkcję nielimitowanej historii, automatyczne aktualizacje oraz dużą społeczność skupioną wokół projektu. Dodatkowe funkcje Paint.NET mogą być instalowane w formie wtyczek. Polskie tłumaczenie dostępne jest w postaci oddzielnej paczki.

PhotoScape 3.4

PhotoScape umożliwia przeglądanie, obróbkę i drukowanie zdjęć zgromadzonych w komputerze. Interfejs programu zorganizowano w formie zadań - wskaż, co chcesz zrobić, a PhotoScape dostarczy ci odpowiednich narzędzi. Aplikacja ma wbudowaną przeglądarkę grafik z możliwością tworzenia pokazów.

Obraz
© W głównym oknie PhotoScape wyświetlana jest list zadań, które można wykonać w programie (fot. IDG.pl)

Liczba oferowanych funkcji edycyjnych nie imponuje. Znajdziesz tu tylko podstawowe narzędzia do rysowania, kadrowania, zmiany rozmiaru i dodawania ramek. W PhotoScape dostępna jest za to szeroka paleta filtrów i efektów specjalnych oraz narzędzi obsługi kolorów. Za pomocą programu można wygodnie łączyć zdjęcia lub dzielić je na mniejsze, tworzyć animowane gify oraz robić zrzuty ekranu. Przyda się też z pewnością konwerter obrazów RAW do JPEG. Moduł przetwarzania wsadowego umożliwia natomiast automatyczną korekcję, nakładanie efektów lub modyfikację wielu zdjęć jednocześnie.

Photobie 7.1

Tym, co wyróżnia Photobie spośród innych programów jest obsługa warstw. Aplikacja oferuje kilkadziesiąt funkcji i opcji pracy z nimi. Umożliwia między innymi zmianę rozmiaru, kopiowanie, przycinanie, obracanie i odbijanie, dodawanie przezroczystości lub zmianę balansu kolorów. Dostępny jest też moduł tworzenia trójwymiarowych perspektyw z funkcją ustalenia położenia kamery oraz światła.

Do dyspozycji użytkownika oddano bogaty zestaw narzędzi selekcji i rysowania oraz kilkadziesiąt wbudowanych filtrów i efektów specjalnych. Aplikacja obsługuje też filtry Photoshopa. Znajdziesz tu rozbudowany moduł robienia zrzutów ekranowych. Photobie sprawdza sie idealnie podczas tworzenia szablonów, przeznaczonych do wykorzystania w innych projektach na przykład do robienia ulotek, ramek ze zdjęciami, kartek okolicznościowych oraz kalendarzy. Photo Pos Pro 1.8

Aplikację wyposażono w rozbudowane zestawy narzędzi obsługi kolorów, rysowania oraz przekształcania. Można wybierać spośród bogatej palety pędzli, aerografów lub ołówków i modyfikować ich kształt, kolor, kąt, gęstość wypełniania lub docisk. Przydatna jest obsługa warstw. Do dyspozycji użytkownika oddano starannie dobrane i uporządkowane filtry i efekty specjalne. Linie, autokształty i tekst osadzane są jako obiekty wektorowe. Można je przesuwać, nakładać na nie efekty i modyfikować ich właściwości.

Obraz
© Photo Pos Pro - edycja dwóch zdjęć jednocześnie (fot. IDG.pl)

Photo Pos Pro dostarczany jest z kolekcją kilkudziesięciu klipartów, zdjęć oraz ramek (klasycznych, okolicznościowych i dla dzieci). Za jego pomocą można tworzyć graficzne mapy odnośników HTML oraz zapisywać projekt do postaci strony WWW. Uzupełnienie aplikacji stanowi przeglądarka obrazów oraz moduł operacji wsadowych umożliwiający zmianę rozmiaru, formatu lub retusz wielu zdjęć jednocześnie.

Co wybrać?

Nie trzeba się długo zastanawiać, aby wskazać najlepszy darmowy program do edycji grafiki. Liderów zestawienia jest dwóch - GIMP i Paint.NET.

Pierwszy to prawdziwy konkurent Photoshopa. Oddaje do dyspozycji użytkownika wiele zaawansowanych narzędzi, obsługuje warstwy i oferuje szerokie możliwości rozszerzenia funkcjonalności za pomocą wtyczek. To idealne narzędzie do zadań specjalnych. Jeżeli oczekujesz prostoty obsługi, zainstaluj Paint.NET. Program wygrywa intuicyjnym interfejsem oraz dobrze dobranym zestawem funkcji do retuszu zdjęć. Ciekawe są również filtry i efekty specjalne, możliwości modyfikacji perspektywy i zmiany kształtu obiektów. Dużą społeczność skupiona wokół projektu gwarantuje rozwój programu i szybka pomoc w razie problemów.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)