Jasna deklaracja Ukraińców. Dzięki temu rosyjskie okręty pójdą na dno

Jasna deklaracja Ukraińców. Dzięki temu rosyjskie okręty pójdą na dno

Krążownik rakietowy "Moskwa", zdjęcie ilustracyjne
Krążownik rakietowy "Moskwa", zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © © Mil.ru | SAVITSKY Vadim
oprac. MT
16.09.2023 16:23

Ukraina będzie zwiększać produkcję dronów, co umożliwi kolejne ataki przeciwko okrętom rosyjskim - zapewnił ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow, który - jak pisze Reuters - odegrał kluczową rolę w rozwijaniu w Ukrainie produkcji bezzałogowców.

- Będzie więcej dronów, to będzie więcej ataków i mniej rosyjskich okrętów - powiedział wicepremier w wywiadzie dla agencji Reutera. Fedorow jest również ministrem odpowiedzialnym w rządzie Ukrainy za transformację cyfrową.

Ukraina zwiększa produkcję dronów

Podkreślił, że w porównaniu z 2022 r. produkcja dronów na Ukrainie wzrosła ponad 100 razy. - Myślę, że do końca tego roku wzrośnie w porównaniu z poprzednim rokiem o 120 do 140 razy - ocenił Fedorow.

Ukraina, jak relacjonował, testuje systemy sztucznej inteligencji (AI), które pozwalają na zlokalizowanie celów i naprowadzanie dronów, nawet jeśli wrogie środki walki radioelektronicznej zakłócą systemy łączności. - Na razie wszystko jest w fazie testów, ale niektóre drony, które kupujemy używają AI do rozpoznawania celów - powiedział wicepremier.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraińskie drony niszczą coraz więcej sprzętu Rosjan

Ukraina przeprowadziła w ostatnim tygodniu ataki z użyciem dronów morskich i pocisków rakietowych w rejonie okupowanego Krymu. Jak zauważa Reuters, Kijów teraz przyznał się do ataków, co jest sygnałem rosnącej pewności siebie. Wcześniej Ukraina nie mówiła wprost, że ma związek z atakami na rosyjskie cele wojskowe w tym regionie.

Głośnym echem odbił się przede wszystkim atak na atak na stocznię w Sewastopolu. Ukraińcy wykorzystali drony morskie i pociski Storm Shadow przekazane przez Wielką Brytanię cechujące się zasięgiem aż 500 km i głowicami bojowymi o masie 450 kg. W efekcie strzału Rosjanie stracili okręt podwody oraz okręt desantowy projektu 775 (Ropucha).

Wcześniej przy użyciu dronów latających udało się atakować budynki w Moskwie czy lotnisko w Pskowie eliminując dwa rosyjskie samoloty Ił-76. W przypadku ataków na okręty wykorzystywane są m.in drony morskie Magura V5. Mogą one przenosić ładunek do maksymalnie 320 kg i cechują się przy tym zasięgiem dochodzącym do 840 km.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie