Jasna deklaracja Ukraińców. Dzięki temu rosyjskie okręty pójdą na dno

Ukraina będzie zwiększać produkcję dronów, co umożliwi kolejne ataki przeciwko okrętom rosyjskim - zapewnił ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow, który - jak pisze Reuters - odegrał kluczową rolę w rozwijaniu w Ukrainie produkcji bezzałogowców.

Krążownik rakietowy "Moskwa", zdjęcie ilustracyjne
Krążownik rakietowy "Moskwa", zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © © Mil.ru | SAVITSKY Vadim
oprac. MT

16.09.2023 16:23

- Będzie więcej dronów, to będzie więcej ataków i mniej rosyjskich okrętów - powiedział wicepremier w wywiadzie dla agencji Reutera. Fedorow jest również ministrem odpowiedzialnym w rządzie Ukrainy za transformację cyfrową.

Ukraina zwiększa produkcję dronów

Podkreślił, że w porównaniu z 2022 r. produkcja dronów na Ukrainie wzrosła ponad 100 razy. - Myślę, że do końca tego roku wzrośnie w porównaniu z poprzednim rokiem o 120 do 140 razy - ocenił Fedorow.

Ukraina, jak relacjonował, testuje systemy sztucznej inteligencji (AI), które pozwalają na zlokalizowanie celów i naprowadzanie dronów, nawet jeśli wrogie środki walki radioelektronicznej zakłócą systemy łączności. - Na razie wszystko jest w fazie testów, ale niektóre drony, które kupujemy używają AI do rozpoznawania celów - powiedział wicepremier.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraińskie drony niszczą coraz więcej sprzętu Rosjan

Ukraina przeprowadziła w ostatnim tygodniu ataki z użyciem dronów morskich i pocisków rakietowych w rejonie okupowanego Krymu. Jak zauważa Reuters, Kijów teraz przyznał się do ataków, co jest sygnałem rosnącej pewności siebie. Wcześniej Ukraina nie mówiła wprost, że ma związek z atakami na rosyjskie cele wojskowe w tym regionie.

Głośnym echem odbił się przede wszystkim atak na atak na stocznię w Sewastopolu. Ukraińcy wykorzystali drony morskie i pociski Storm Shadow przekazane przez Wielką Brytanię cechujące się zasięgiem aż 500 km i głowicami bojowymi o masie 450 kg. W efekcie strzału Rosjanie stracili okręt podwody oraz okręt desantowy projektu 775 (Ropucha).

Wcześniej przy użyciu dronów latających udało się atakować budynki w Moskwie czy lotnisko w Pskowie eliminując dwa rosyjskie samoloty Ił-76. W przypadku ataków na okręty wykorzystywane są m.in drony morskie Magura V5. Mogą one przenosić ładunek do maksymalnie 320 kg i cechują się przy tym zasięgiem dochodzącym do 840 km.

Źródło artykułu:PAP
militariadronywojna w Ukrainie
Wybrane dla Ciebie