Jak zablokować stronę internetową? Przedstawiamy najprostsze metody

Jak zablokować stronę internetową? Przedstawiamy najprostsze metody
Źródło zdjęć: © Fotolia | Rawpixel.com

02.04.2020 14:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internet to źródło niezliczonych treści, jednak nie wszystkie są wartościowe. Dla bezpieczeństwa naszego lub najmłodszych użytkowników internetu lepiej blokować niebezpieczne treści. Podpowiadamy, jak łatwo zablokować stronę internetową

Internet umożliwia nam dostęp do niezliczonej ilości stron oraz serwisów internetowych. Dzięki niemu możemy w krótkim czasie załatwić wiele spraw lub znaleźć interesujące nas informacje. Wśród zasobów internetu znajdują się jednak również strony, z którymi nie chcemy mieć do czynienia. Możemy wtedy skorzystać z blokowania stron internetowych. W jaki sposób zablokować niepożądaną witrynę?

Z blokowania stron internetowych korzystają często firmy chcące zwiększyć produktywność swoich pracowników lub rodzice chroniący dzieci przed niepożądanymi treściami. Jeśli my również chcemy zablokować daną stronę, nie potrzebujemy do tego dedykowanego programu. Na systemie Windows wystarczy edycja pliku "hosts". W tym celu:

  • Otwieramy "Mój komputer", a następnie folder "C:/Windows/System32/drivers/etc".
  • Znajdujący się tam plik "hosts" kopiujemy i przenosimy na "Pulpit".
  • Otwieramy go przy użyciu notatnika i wklejamy w nowym wierszu adresy niechcianych stron internetowych.
  • Zapisujemy i podmieniamy plik "hosts" w folderze "C:/Windows/System32/drivers/etc".
  • Od teraz nie będzie możliwości otworzenia wpisanych przez nas stron.

Chcę zablokować większą ilość stron – co wtedy?

Jeśli natomiast chcemy zablokować większą ilość stron, to z pomocą przychodzą nam dedykowane wtyczki do przeglądarek. Umożliwiają one np. automatyczne zablokowanie stron dla dorosłych oraz ustalenie grafiku dostępności do danych stron internetowych.

Przykładem takiej wtyczki jest Block Site, wspierana przez większość popularnych przeglądarek internetowych, w tym Chrone, Firefox czy Operę. Po pobraniu wtyczki dla danej przeglądarki, otworzy się ona automatycznie i wystarczy, że wpiszemy adresy stron, które chcemy zablokować. Można też na przykład skorzystać z automatycznego blokowania stron zawierających dane frazy (w zakładce Block by words)

Wtyczka działa niezależnie dla każdej przeglądarki, więc jeśli chcemy całkowicie zapobiec np. wejścia przez dziecko na nieadekwatną dla niego stronę, musimy zainstalować Block Site w każdej z używanych przeglądarek i osobno dodawać zakazane strony. Więcej narzędzi do kontroli niebezpiecznych treści znajdziecie w serwisie dobreprogramy.pl.

Blokowanie niepożądanych stron internetowych jest szybkie i proste. Dzięki tej funkcji korzystanie z internetu może stać się wydajniejsze oraz bardziej bezpieczne, szczególnie dla najmłodszych użytkowników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)