Jak rozprzestrzenia się koronawirus? Te proste wizualizacje pokazują zagrożenie
Proste wizualizacje pokazują, jak COVID-19 rozprzestrzenia się w pokojach, barach i salach lekcyjnych oraz jak można tego uniknąć.
18.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 10:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przy wciąż rosnącej liczbie chorych na COVID-19, informacje o tym, jak rozprzestrzenia się koronawirus w poszczególnych warunkach, mogą być bardzo istotne. Naukowcy ustalili, że patogen przenosi się w powietrzu za pośrednictwem cząsteczek wydychanych przez zakażonych oraz jak długo pozostaje na różnych powierzchniach.
Lekarze i eksperci często przypominają, że zachowanie dystansu jest jedną z najlepszych metod ochrony przed wirusem. Jednak jesienią czy zimą, gdy w pomieszczeniach spędzamy więcej czasu, zachowanie odpowiedniego dystansu nie jest tak łatwe.
Wizualizacje przygotowane przez Luisa Almodóvara i udostępnionych przez hiszpańską gazetę El País pokazują, jak groźny jest koronawirus w pomieszczeniach oraz jak różne środki ostrożności wpływają na transmisję patogenu. Wszystkie wizualizacje oparte zostały na modelu stworzonym przez profesora chemii z University of Colorado Boulder Jose-Luisa Jimeneza. Model ten przybliża sposób rozprzestrzeniania się COVID-19 w pomieszczeniach.
Tak koronawirus przenosi się w pomieszczeniach
Gazeta El País przeanalizowała trzy możliwe scenariusze rozprzestrzeniania się koronawirusa w pomieszczeniach. We wszystkich modelach założono, że tylko jedna osoba ma koronawirusa.
Pierwsza wizualizacja pokazuje, jak koronawirus rozprzestrzenia się w czasie spotkania sześciu osób, które przebywają w niewielkim, niewentylowanym salonie. Po zastosowaniu modelu prof. Jimeneza okazuje się, że nawet stosowanie odpowiedniego dystansu nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Wizualizacja wskazuje, że jeden chory może zarazić wszystkich pozostałych uczestników spotkania.
Druga wizualizacja pokazuje, w jaki sposób koronawirus rozprzestrzenia się w barze oraz w klasie. Każda z nich wskazuje, że tylko noszenie maseczek, zachowanie dystansu oraz odpowiednie wentylowanie pomieszczeń znacząco zmniejsza ryzyko przenoszenia się patogenu.
Dziennikarze zwracają również uwagę na to, w jaki sposób patogen przenosi się kiedy mówimy lub krzyczymy. Jak wykazały już wcześniejsze badania, może to mieć ogromne znaczenie na transmisję koronawirusa. Dla przykładu krzyczenie zwiększa jego transmisję 50-krotnie w stosunku do tego, jak przenosi się, gdy milczymy lub szepczemy.