Trwa ładowanie...
d3akix7

Dystans społeczny skuteczny w walce z koronawirusem. Naukowcy podają konkretne liczby

Koronawirus wciąż zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. W celu zahamowania rozprzestrzeniania się pandemii, naukowcy zalecają utrzymywanie dystansu społecznego. Najnowsze badania wykazały, że takie rozwiązanie przynosi pozytywne efekty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus a dystans społeczny. Naukowcy: przynosi efekty
Koronawirus a dystans społeczny. Naukowcy: przynosi efekty (Flickr)
d3akix7

Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Na całym świecie potwierdzono już ponad 18 milionów przypadków zachorowań na COVID-19. W trakcie oczekiwań na skuteczną szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2, naukowcy opracowują kolejne metody, dzięki którym możemy zahamować rozprzestrzenianie się infekcji. Do najpopularniejszych z nich nadal należą maseczki ochronne oraz utrzymywanie dystansu społecznego.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston wykazały, że polityka dystansowania społecznego skutecznie wpływa na ograniczanie transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Eksperci przeanalizowali dane ze 134 różnych krajów na świecie. Wystarczające wyniki udało się uzyskać dla 46 państw z krajową polityką dystansowania społecznego, 74 państw bez takiej polityki oraz 14 z polityką regionalną. Okazało się, że w krajach, w których ludzie przestrzegają fizycznego dystansu, a także nie dopuszcza się do spotkań w dużych grupach, wykazano znacznie większe spadki transmisji wirusa, niż w pozostałych.

d3akix7

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Naukowcy nie zaobserwowali znaczących różnic pomiędzy krajami prowadzącymi politykę regionalną oraz tymi, w których polityka dystansowania społecznego nie obowiązuje.

Widać efekty

Według wyliczeń ekspertów, polityka dystansowania społecznego przyjęta w 46 krajach zapobiegła aż 1,57 mln nowych przypadków COVID-19 w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Taki wynik stanowi zmniejszenie liczby nowych zarażeń o 65 procent.

Naukowcy pokusili się także o analizę sytuacji w każdym z 50 amerykańskich stanów. W badaniach wzięli pod uwagę nowe przypadki zachorowań na COVID-19 przed i po wprowadzeniu przez władze polityki dystansowania społecznego. W 47 stanach, w których obowiązują owe restrykcje, zaobserwowano większe spadki transmisji wirusa, niż w pozostałych trzech.

d3akix7

Podziel się opinią

Share
d3akix7
d3akix7
Więcej tematów