Izrael osiąga przełom. Opracowano nowy laser przeciwlotniczy

Ministerstwo Obrony Izraela ujawniło, że udało się opracować nową technologię przechwytywania rakiet, moździerzy, UAV i innych ataków dalekiego zasięgu. To kolejne państwo, które będzie wykorzystywać technologię wysokoenergetycznych systemów laserowych.

Izrael osiąga przełom. Opracowano nowy laser przeciwlotniczy
Źródło zdjęć: © WP.PL | WP.PL

10.01.2020 | aktual.: 10.01.2020 09:08

Dyrekcja Badań i Rozwoju Obrony (DDR&D) w Ministerstwie Obrony Izraela ujawniła, że dokonano przełomu technologicznego w rozwoju laserów do przechwytywania zagrożeń ze strony rakiet, moździerzy i artylerii oraz UAV i ATGM. Gen. Yaniv Rotem w komunikacie dla prasy poinformował:

- Wkraczamy w nową erę wojny energetycznej w powietrzu, na lądzie i morzu. Inwestycje w badania i rozwój dokonane przez DDR&D w ostatnich latach sprawiły, że Izrael jest jednym z wiodących krajów w dziedzinie wysokoenergetycznych systemów laserowych. W ciągu roku 2020 przeprowadzimy prezentację naszych możliwości.

Nowy system zabezpieczeń opracowany przez izraelskie siły obejmuje trzy programy. Pierwszy z nich pozwolił na stworzenie holowanego, stacjonarnego systemu przeciwlotniczego umieszczonego w kontenerze. Ten system ma być doskonałym uzupełnieniem obrony bliskiego zasięgu Iron Dome, a jego głównymi celami będą pociski moździerzowe i artyleryjskie.

Drugi system będzie pełnić rolę mobilnej obrony powietrznej, np. dla wozów bojowych piechoty. Osadzony zostanie na samobieżnej platformie kołowej lub gąsienicowej i głównie będzie chronił przed pociskami kierowanymi, manewrującymi i artyleryjskimi.

Ostatni system będzie zintegrowany z bezzałogowym statkiem latającym, dzięki czemu będzie w stanie przechwytywać pociski na wyższych pułapach. Pozwoli również na neutralizację zagrożenia w większej odległości od własnych sił zbrojnych oraz w początkowych fazach lotu pocisków.

Dyrekcja Badań i Rozwoju Obrony podkreśliła, że nowe rozwiązania są stosunkowo niedrogie do wdrożenia i użycia, a znacząco zwiększają zdolności obronne państwa. Największym przełomem jest jednak rozwiązanie problemów z jakimi zmagają się systemy laserowe - celowania oraz stabilizacji wiązki na dużych dystansach. Poza Izraelem podobną technologię rozwijają także USA, Niemcy, Wielka Brytania, Chiny, Japonia, Rosja, Francja oraz Turcja.

izraelobrona przeciwrakietowawojsko
Komentarze (414)