Libia. Pierwsze bojowe użycie lasera w konflikcie zbrojnym
Po raz pierwszy w historii wojen laser bojowy został skutecznie wykorzystany w konflikcie zbrojnym. W Libii laser tureckiej produkcji zestrzelił chińskiego drona.
O zdarzeniu informuje portal Army Recognition, który nazywa je pierwszych takim przypadkiem w historii. Do tej pory lasery bojowe strzelały jedynie w ramach testów. Użycie tej borni w konflikcie w Libii oznacza pierwsze skuteczne wykorzystanie lasera bojowego w realnym konflikcie.
Stronami potyczki były libijskie siły rządowe i najemnicy z Emiratów Arabskich wspierani przez Stany Zjednoczone. Najemnicy korzystali z drona Wing Loong II chińskiej produkcji. Natomiast laser, z którego został zestrzelony został wyprodukowany przez Turcję.
Badania nad laserami bojowymi trwają już od kilku lat. Stany Zjednoczone i Niemcy pracują nad działami laserowymi, które mają zostać umieszczone na okrętach i w przenośnych kontenerach. Lasery wymagają bowiem ogromych ilości energii elektrycznej.
Użycie tureckiego lasera w Libii jest zaskoczeniem z dwóch powodów. Po pierwsze, Turcja nie była uważana za lidera w segmencie laserów bojowych. Po drugie, laser był prawdopodobnie umieszczony na pojeździe opancerzonym, chociaż nie jest to potwierdzone.
Według portalu Army Recognition laser z Libii nie był bronią eksperymentalną, a w pełni samodzielną i teraz już sprawdzoną bronią. W praktyce oznacza to rozpoczęcie epoki "wojen laserowych".