IMGW wydaje ostrzeżenie: niepokojąca zmiana pogody w weekend

IMGW wydaje ostrzeżenie: niepokojąca zmiana pogody w weekend

IMGW wydaje ostrzeżenie: niepokojąca zmiana pogody w weekend
Źródło zdjęć: © Windy.com
29.05.2020 08:16

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami IMGW, w ostatni weekend maja należy spodziewać się zmiany pogody. Już od soboty duża część Polski znajdzie się pod wpływem niżu, spadną temperatury i mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska pogodowe.

Piątek 29 maja zapowiada się pochmurnie. Na południu i wschodzie mogą wystąpić przelotne chociaż intensywne opady deszczu. Miejscami mogą również wystąpić burze - IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. podkarpackiego, gdzie opady będą najbardziej zagrzać zdrowiu i życiu. Alert w weekend ma zostać rozszerzony na niemal całą Polskę.

Jeżeli planujecie aktywność poza domem, weźcie pod uwagę możliwość wystąpienia deszczu lub burz. Polecamy również śledzenie radaru burz online, by wiedzieć z wyprzedzeniem gdzie spodziewać się załamania pogody.

Temperatura maksymalna od 16°C do 20°C; chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich, od 11°C do 15°C.Wiatr przeważnie umiarkowany, ale w czasie burz jego prędkość może się wzmóc do 65 km/h.

Nadchodząca zmiana pogody wpłynie również na samopoczucie osób wrażliwych na bodźce meteorologiczne. Meteopaci mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia wraz z objawami niepokoju.

Niepokojąca zmiana pogody w weekend 30-31 maja

W sobotę 30 maja wschód Polski coraz bardziej będzie dostawać się pod wpływ niżu znad pogranicza Ukrainy i Białorusi. W związku z tym możemy spodziewać się wzrostu zachmurzenia na terenie niemal całego kraju.

IMGW zwraca uwagę na to, że w zachodniej części kraju będzie bardzo pogodnie. Jednak w pozostałych regionach należy spodziewać się opadów oraz przelotnych burz. Szacuje się, że suma opadów może dojść do 25 mm. W górach dodatkowo spadnie śnieg.

Silniejszy wiatr (do 60 km/h) będzie dodatkowo potęgował odczucie chłodu. Termometry zaś wskażą znacznie niższą temperaturę niż w ostatnich dniach - od 9°C do 14°C na wschodzie; od 14°C 18°C w pozostałych regionach.

Mimo, że w niedzielę temperatury wzrosną (nawet do 20°C), to wciąż towarzyszyć nam będą intensywne opady deszczu i przelotne burze. IMGW zwraca uwagę, że suma weekendowych opadów może nieco zmniejszyć zagrożenie suszą w naszym kraju, jednak wiązać się będzie z sytuacjami, które mogą zagrozić naszemu życiu lub zdrowiu:

- W Małopolsce i na Podkarpaciu prognozowane opady mogą przyczynić się do wystąpienia wezbrań i lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych, szczególnie na mniejszych ciekach i w zlewniach górskich - czytamy w komunikacie IMGW.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)