Susza w Polsce. IMGW wprowadza nowe ostrzeżenie. Ministerstwo przygotowało specjalną ustawę

Susza w Polsce. IMGW wprowadza nowe ostrzeżenie. Ministerstwo przygotowało specjalną ustawę

Susza w Polsce. IMGW wprowadza nowe ostrzeżenie. Ministerstwo przygotowało specjalną ustawę
Źródło zdjęć: © IMGW
23.04.2020 12:28

IMGW wprowadza "Susza alert" - nowy typ ostrzeżenia hydrologicznego. Komunikaty o ewentualnych zagrożeniach będą publikowane od 1 maja. Jednocześnie MGMiŻŚ przygotowało specjalną ustawę, która ma pomóc w zabezpieczeniu Polski przed suszą.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadza od 1 maja 2020 roku nowy typ bezstopniowego, ostrzeżenia hydrologicznego. Alert zostanie wydany w momencie, kiedy przepływ wody i jej spadek poniżej poziomu określanego jako granica suszy hydrologicznej, odnotowany zostanie w trzech sąsiadujących i monitorowanych zlewniach - czytamy na stronie IMGW.

Jak możemy dowiedzieć się z komunikatu, nowe ostrzeżenia będą publikowane także w sytuacji niekorzystnych prognoz opadów na 10 kolejnych dni. O ewentualnym zagrożeniu związanym ze złą sytuacją hydrologiczną w kontekście suszy będzie informowała nas specjalna ikona "Susza alert".

- Ostrzeżenia publikowane będą od 1 maja do 31 października w serwisach IMGW-PIB – serwis pogodowy, Twitter, Facebook i pocztą elektroniczną do wybranych odbiorców. Otrzymywać je będą również administracja samorządowa i wybrane służby operacyjne - czytamy w komunikacie.

Obserwacje i analizy ekspertów IMGW

Synoptycy IMGW informowali w zeszłym roku, że jeśli jesień i zima 2019/2020 nie będą obfitować w deszcze oraz opady śniegu, to w 2020 roku możemy spodziewać się suszy. Analizy zdjęć satelitarnych oraz pomiarów wilgotnościowych gleb i wód w Polsce już w styczniu świadczyły o tym, że sytuacja w kraju jest bardzo niepokojąca.

- Brak intensywnych opadów deszczu wpłynie na pogłębianie się suszy przede wszystkim na terenach rolniczych. Słabe opady w pierwszym kwartale 2020 r. nie pozwoliły uzupełnić niedoborów z 2019 roku. W większości były to opady deszczu (śnieg notowano praktycznie tylko w górach), które w okresie zimy i przedwiośnia szybko spływają do rzek nie zasilając wód gruntowych - czytamy na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ministerstwo przygotowało "ustawę przeciwsuszową"

MGMiŻŚ poinformowało za pośrednictwem swojej strony internetowej o przygotowaniu specjalnej "ustawy przeciwsuszowej". Jej głównym celem jest usprawnienie procesu przeprowadzenia inwestycji poprawiających bilans wodny Polski. - Chcemy umożliwić szybką realizację dla inwestycji niezbędnych do zabezpieczenia naszego kraju przed coroczną suszą - mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

- To jedyny sposób, by przyśpieszyć systemową walkę z coroczną już suszą - dodaje minister. Jego zdaniem specustawa przyczyni się do zrealizowania wielu inwestycji wodnych znacznie szybciej, co w konsekwencji przełoży się na minimalizację niedoborów wody. Celem ustawy jest skrócenie okresów przygotowawczych do inwestycji, a także usprawnienie procesów pozyskiwania wszelkiego rodzaju pozwoleń. W najbliższym czasie specustawa rozpocznie procedurę legislacyjną.

- W ramach przeciwdziałania skutkom suszy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie realizuje już inwestycje, które wpływają na poprawę bilansu wodnego kraju. Na 2020 r. zostały zabezpieczone środki w wysokości prawie 400 mln zł na realizację w sumie ponad 4 tys. zadań utrzymaniowych na ciekach wodnych - czytamy na rządowej stronie.

– W związku z kolejnymi prognozami dot. suszy w tym roku będą podjęte dodatkowe działania na łączną kwotę 154,7 mln zł w perspektywie realizacji do 3 lat. Natomiast już w tym roku zrealizowane zostaną zadania na kwotę 60 mln zł - zapowiada minister Gróbarczyk. Działania dotyczyć będą głównie terenów rolniczych. Udrażnianie cieków wodnych i modernizacja małych urządzeń wodnych powinny poprawić sytuację regionów zagrożonych tegoroczną suszą.

Współpraca IMGW i MGMiŻŚ

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wspólnie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprojektowali specjalną platformę internetową stopsuszy.imgw.pl. Na stronie znajdą się wszystkie dane i analizy służące do monitorowania stanu wód i sytuacji hydrologicznej w Polsce. Serwis działa całą dobę przez siedem dni w tygodniu, a dane prezentowane są w czasie rzeczywistym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)