Globalne ocieplenie zagraża ponad 3 mld ludzi. Zmiany klimatyczne coraz realniejszym problemem

Globalne ocieplenie zagraża ponad 3 mld ludzi. Zmiany klimatyczne coraz realniejszym problemem

Globalne ocieplenie zagraża ponad 3 mld ludzi. Zmiany klimatyczne coraz realniejszym problemem
Źródło zdjęć: © NASA, NOAA
07.05.2020 12:32, aktualizacja: 26.03.2021 16:26

Zgodnie z najnowszymi badaniami aż 3 mld ludzi w niedalekiej przyszłości może nie mieć gdzie mieszkać. Powodem tego mogą być drastyczne zmiany klimatu, które wszyscy już odczuwamy.

Zwierzęta są przystosowane do pewnych nisz klimatycznych i występują w regionach, w których warunki im najlepiej sprzyjają. Mimo że ludziom udaje się w większym stopniu przemieszczać się z jednej do drugiej strefy klimatycznej, to badania rozkładu populacji potwierdzają, że od 6000 lat mieszkamy we względnie stałych strefach.

Niestety globalne ocieplenie w ostatnich latach bardzo mocno wpływa na tę sytuację i może doprowadzić do zmian klimatu na tyle, że przestaną one nam sprzyjać. Jak zauważa dr Chi Xu z Uniwersytetu Nanjing stanowi to zagrożenie dla ok. 3 mld ludzi, którzy nie będą mieli gdzie mieszkać.

Dr Chi Xu wraz z zespołem badaczy wykorzystał rekonstrukcje rozmieszczenia populacji ludzkiej na przestrzeni ostatnich 6000 lat i porównał je ze średnią roczną temperatur (MAT) oraz średnią rocznych opadów. Naukowcom udało się ustalić, że kiedy ludzie zaczęli rozwijać rolnictwo, najwięcej z nich zamieszkiwało tereny, gdzie średnia rocznych temperatur osiągała 11-15 stopni Celsjusza, a opady nie przekraczały 100 cm.

Około 300 lat temu ludzie zaczęli migrować do chłodniejszych regionów, co miało związek z gwałtownym wzrostem ludności w Europie. Zmiany postępują do dziś. Badacze są zdania, że w związku z globalnym ociepleniem MAT będzie rosnąć.

Do 2070 ma być znacznie mniej obszarów, gdzie średnia temperatur będzie wynosić między 11 a 15 stopni Celsjusza. Badacze przewidują, że w ciągu najbliższych 50 lat zmiany będą postępować znacznie szybciej niż w ciągu ostatnich 6000 lat.

Jednocześnie naukowcy ostrzegają, że w związku z tym nawet 3,5 mld ludzi będzie musiała dopasować się do nagłych zmian. Zwracają uwagę, że 1/3 światowej populacji może doświadczyć MAT powyżej 29 stopni Celsjusza (do tej pory dotyczy to jedynie 0,8 proc. powierzchni Ziemi, głównie na Saharze).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (144)