HIMARS dla Polski. Pierwsze wyrzutnie już w maju
Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak w rozmowie z TVP Info przekazał, że pierwsze wyrzutnie HIMARS trafią do Polski w połowie maja. Jest to broń, która wykazała się ogromną skutecznością w Ukrainie, niszcząc wiele rosyjskich celów. Szef polskiego resortu obrony zdradził, że w naszym kraju powstanie Centrum HIMARS, które zajmie się serwisowaniem i produkcją tego sprzętu. Przypominamy, jakie są możliwości omawianej broni.
M142 High Mobility Artillery Rocket System, w skrócie HIMARS to jeden z flagowych produktów amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin, który cieszy się niesłabnącą popularnością wśród międzynarodowych nabywców. Wojna w Ukrainie przypomniała o jego możliwościach i skuteczności. Potwierdzają to opinie ukraińskich żołnierzy i fakt stworzenia fikcyjnego bohatera - Kapitana HIMARS-a, ostrzegającego Rosjan właśnie przed tym systemem rakietowym.
HIMARS-y - broń niedługo w Polsce
Polska jest jednym z państw, które HIMARS-ami interesowało się jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Już w 2019 r. Polska zamówiła 20 wyrzutni HIMARS, których dostawy rozpoczną się już niedługo. Natomiast w lutym 2023 r. Błaszczak informował o zakończeniu procedury milczącej zgody dla notyfikacji Kongresu USA na kontrakt na prawie 500 wyrzutni HIMARS. W praktyce oznaczało to, że Kongres zatwierdził ich sprzedaż Polsce. Mają to być rozwiązania w większości osadzone na polskich ciężarówkach Jelcz.
M142 HIMARS, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet zostały opracowane dla armii USA pod koniec lat 90. XX wieku jako lżejszą wersję systemu rakietowego M270 MLRS. System osadzony na opancerzonym podwoziu ciężarówki Oshkosh M1140 ma masę ok. 16 ton (wyrzutnie M270 MLRS mają masę ok. 25 ton) i może przewozić 6 pocisków kal. 227. Standardowo są to pociski M30/M31 o zasięgu od 30 do 70 km. Modułowa budowa HIMARS-ów pozwala jednak na zmianę zasobnika z pociskami M30/M31 na zasobnik ze pociskami MGM-140 ATACMS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W ten sposób znacznie zwiększa się zasięg rażenia tej broni. HIMARS w połączeniu z pociskami MGM-140 ATACMS pozwala atakować cele oddalone nawet o 300 km. Warto wspomnieć, że są to pociski, które Polska zamówiła w ramach programu Homar. Błaszczak w rozmowie z TVP Info zaznaczył jednak, że Warszawa zainteresowana jest też pociskami Precision Strike Missile (PrSM), których zasięg szacuje się nawet na 500 km.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski