Gigantyczne obserwatorium neutrin P‑ONE. "Prace zakończą się przed 2030 rokiem"

Naukowcy z Niemiec i Ameryki Północnej poinformowali o planach wybudowania P-ONE, czyli największego na świecie podwodnego obserwatorium neutrin. Zostanie ono umieszczone na głębokości około 2,6 kilometrów, u wybrzeży Kanady.

Powstaje największe na świecie obserwatorium neutrin.
Powstaje największe na świecie obserwatorium neutrin.
Źródło zdjęć: © YouTube
Michał Prokopowicz

21.09.2020 16:31

The Pacific Ocean Neutrino Experiment, czyli P-ONE, ma za zadanie rejestrować najbardziej energetyczne neutrina pochodzące z ekstremalnych zjawisk w Drodze Mlecznej. O planach budowy największego tego typu obserwatorium na świecie poinformowali fizycy z Niemiec i Ameryki Północnej.

Obserwatoria neutrin rejestrują promieniowanie Czerenkowa, które pojawia się w momencie, gdy neutrino przechodzące przez Ziemię trafi w jądro atomu, powodując w konsekwencji powstanie szybko poruszających się cząstek. Do tej pory, największym urządzeniem tego typu był IceCube, znajdujący się na terenie Amundsen-Scott South Pole Station na Antarktydzie. To właśnie za jego sprawą w 2013 roku zarejestrowano pierwsze neutrino pochodzące spoza Drogi Mlecznej.

Zdaniem stojącej na czele P-ONE Elisy Resconi z Uniwersytetu w Monachium, dotychczasowe wyniki uzyskane przez IceCube dowodzą, że konieczna jest budowa kolejnych obserwatoriów neutrin. - Stoimy w przededniu istnienia astronomii opartej o neutrino. Jeśli oprzemy ją wyłącznie o jedno obserwatorium, to jej rozwój może potrwać nawet dekady - komentuje naukowiec.

Największe obserwatorium neutrin na świecie

Nowe obserwatorium ma składać się z 7 grup po 10 lin z czujnikami. Całość ma mieć objętość 3 kilometrów sześciennych. P-ONE zostanie umieszczone na głębokości około 2,6 kilometrów, w Cascadia Basin, około 200 kilometrów od wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej.

Twórcy gigantycznego obserwatorium chcą wykorzystać istniejącą już w tym miejscu infrastrukturę. Znajduje się tam 800-kilometrowe okablowanie używane przez Ocean Networks Canada, w celu zasilania i przekazywania danych ze znajdujących się na dnie oceanu urządzeń badawczych.

Pierwsze eksperymenty u wybrzeży Kanady miały miejsce w 2018 roku, gdy opuszczono tam dwie liny z czujnikami, stwierdzając, że wybrane miejsce spełnia warunki do wykrywania neutrin. Pierwsza część obserwatorium zawierająca pierścień z siedmioma kilometrowymi linami ma zostać zainstalowana pod koniec 2023 roku. Jeżeli przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, naukowcy zwrócą się z wnioskiem o wsparcie finansowe w wysokości 50-100 milionów dolarów na dokończenie budowy.

Elisa Resconi ma nadzieję, że budowa całego obserwatorium zostanie zakończona w 2030 roku. Przyznaje jednak, że to dość optymistyczny scenariusz.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościobserwatoriumneutrina
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)