Finlandia się zbroi. Zamierza pozyskać technologię z USA
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Finlandia zaczęła wyraźnie inwestować w swoją obronność. Niedawno Helsinki zaproponowały zakup 38 dodatkowych południowokoreańskich haubic K9 Moukari kal. 155 mm. Teraz Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż temu europejskiemu państwu pakietu uzbrojenia do samolotów bojowych.
30.11.2022 18:00
Jak informuje Zespół Badań i Analiz Militarnych, Finlandia jest zainteresowana zakupem "40 pocisków Raytheon AIM-9X Sidewinder Block II wraz z zestawem części zamiennych oraz makiet gabarytowo-masowych, a także 48 zasobników AGM-154 JSOW nieznanej wersji, które także są produkowane przez korporację Raytheon". Pakiet jest przeznaczony do użytku przede wszystkim w samolotach wielozadaniowych F/A-18C/D Hornet oraz w zamówionych przez Finlandię myśliwcach F-35A Lightning II. Maksymalna wartość zamówienia opiewa na kwotę 332 mln dolarów.
Amerykańska technologia dla Finlandii
Rakiety AIM-9X Sidewinder Block II to najnowsza wersja amerykańskich pocisków typu powietrze-powietrze o zasięgu do 20 km. Jest to, jak pisał Arkadiusz Stando, broń uznawana za "jeden z najskuteczniejszych kierowanych pocisków rakietowych znajdujących się w arsenale USA".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Symbol AIM-9 jest skrótowcem od "Air Intercept Missile", co oznacza "Lotniczy przechwytujący pocisk rakietowy". Najnowsza wersja, którą są zainteresowani Finowie, została wprowadzona do uzbrojenia w 2004 r. W wariancie tym zmieniono wygląd pocisku, zastosowano bardziej zaawansowaną elektronikę i zmodernizowane systemy naprowadzania oraz wprowadzono mniejsze powierzchnie sterowe.
Amerykańska rakieta osiąga prędkość maksymalną Mach 2,5 (ponad 3 tys. km/h) i jest wyposażona w ważącą nieco ponad 9 kg głowicę odłamkową (stanowi to ok. 10 proc. masy całego pocisku). AIM-9X to broń naprowadzana termicznie, a jej wymiary to: 2,85 m długości, 0,63 m rozpiętości i 0,127 mm średnicy. Finlandia zamówiła już te rakiety w przeszłości w liczbie 150 sztuk (dostarczono je w latach 2008-2010).
Źródło: ZBiAM
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski