Co kryje irański Isfahan? Uderzenie blisko ogromnego obiektu jądrowego
Odwet Izraela oraz jego skala wciąż pozostają niejasne. Irańskie media, w tym agencja IRNA donoszą jednak o wybuchach słyszanych w pobliżu lotniska w mieście Isfahan, gdzie miał zadziałać system obrony. W tym miejscu znajduje się wiele ważnych dla Teheranu obiektów. Wśród nich są wojskowa baza lotnicza, fabryki zajmujące się produkcją dronów oraz centrum badań jądrowych.
- Isfahan jest pewnym zaskoczeniem (...) ze względu na to, że są tam blisko powiązane z programem nuklearnym Iranu bardzo ważne obiekty. Nieprzypadkowo Iran powtarza w komunikatach, że nic się nie stało, że wszystko jest bezpieczne - mówił na antenie TVN24 generał w st. spocz. Bogusław Pacek.
Bacznie obserwowany obiekt
Isfahan jest ważnym punktem na irańskiej mapie. To tu znajduje się ogromne centrum badań jądrowych. Amerykańska stacja CNN przypomina, że jest to obiekt obsługujący małe chińskie reaktory badawcze, produkcję paliw oraz prowadzący inne działania dla cywilnego programu jądrowego Teheranu. Według serwisu Iran Watch, który zajmuje się monitorowaniem m.in. irańskich zdolności do rozwoju broni jądrowej, pocisków balistycznych i innej broni masowego rażenia, obiekt powstał w latach 70. XX w. przy pomocy Francji. Początkowo miał zapewniać szkolenie personelu do obsługi reaktora Bushehr.
Isfahan (Esfahan) Nuclear Technology Center uznawany jest za największy ośrodek badań jądrowych w Iranie, gdzie najprawdopodobniej pracuje aż 3 tys. naukowców. Z dostępnych informacji wynika, że centrum eksploatuje cztery małe reaktory badawcze, wszystkie dostarczane przez Chiny, w tym MNSR o mocy 30 kW. W ośrodku przeprowadzane były eksperymenty z wykorzystaniem uranu. Obiekt ten - ze względu na swoją specyfikę oraz obawy międzynarodowej społeczności dotyczące programu nuklearnego Iranu - jest bacznie obserwowany przez ekspertów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Wybraliśmy Produkt Roku 2023
Kluczowy ośrodek wojskowy
Serwis Federacji Naukowców Amerykańskich (FAS, ang. Federation of American Scientists) podkreśla natomiast, że Isfahan jest siedzibą największego irańskiego zakładu montażu i produkcji rakiet. Według FAS zakład powstał przy pomocy Korei Północnej i tworzy główne elementy konstrukcyjne pocisków. Federacja zwraca również uwagę na doniesienia publikowane w Rosji, najprawdopodobniej bazujące na informacjach pozyskanych przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Wynika z nich, że Isfahan jest zaangażowany w produkcję pocisków Scud-B oraz Scud-C.
Scud to rodzina taktycznych pocisków balistycznych opracowana przez Związek Radziecki podczas zimnej wojny. Broń była eksportowana do wielu państw, które opracowały je własne wersje, oparte na radzieckim projekcie. Niewykluczone też, że w Isfahan lub jego okolicach powstaje irańska broń chemiczna. "Obszar Isfahan jest głównym ośrodkiem dla zaawansowanego irańskiego przemysłu obronnego, z zakładami do produkcji amunicji, remontu czołgów oraz konserwacji śmigłowców i samolotów" - czytamy w oficjalnym serwisie FAS.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski