Dziwne skutki COVID-19? Naukowcy nie są w stanie ich wyjaśnić

Dziwne skutki COVID-19? Naukowcy nie są w stanie ich wyjaśnić

Koronawirus "atakuje" w nietypowy sposób
Koronawirus "atakuje" w nietypowy sposób
Źródło zdjęć: © Pixabay
16.06.2021 13:38

Główne objawy COVID-19 to gorączka, kaszel, zmęczenie oraz utrata smaku i węchu. Coraz więcej osób jednak zauważa u siebie nietypowe objawy na… paznokciach. Naukowcy nie wiedzą, co o tym sądzić.

Na łamach The Conversation pojawił się ciekawy artykuł, próbujący wyjaśnić związek pomiędzy dziwnymi zmianami na paznokciach, a koronawirusem SARS-CoV-2. Jego autorami są naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, którzy prowadzili badania pod przewodnictwem Vassiliosa Vassiliou’a. 

U części pacjentów chorujących na COVID-19 (w czasie trwania infekcji lub już po niej) na paznokciach pojawiają się nietypowe przebarwienia. Niektórzy z nich zgłaszali również, że kilka tygodni po przejściu infekcji ich paznokcie u rąk wydają się zniekształcone. 

"Paznokcie covidowe", jak nazwano ten nietypowy symptom, objawiają się m.in. czerwonym wzorem półksiężyca, który tworzy wypukły pas u podstawy paznokcia. Po prawie dwóch tygodniach pacjenci zgłaszali również inne przebarwienia i zmiany na paznokciach. 

Naukowcy wskazują, że zebrane dowody nie wyglądają na tyle przekonująco, by powiązać te nietypowe zniekształcenia na paznokciach jedynie z infekcją koronawirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie nie są gotowi całkowicie wykluczyć tej opcji. Jednak pewne jest, że u pacjentów nie wystąpiły inne objawy infekcji i wszyscy bardzo łagodnie przechodzili infekcję. 

Część pacjentów zgłaszała również inne zmiany na paznokciach, które występowały ok. 4-5 tygodni po przejściu COVID-19. Badacze ustalili, że są one inaczej powiązane z infekcją. Są to zmarszczki Beau, które powstają w wyniku zahamowania wzrostu paznokci w wyniku stresu lub dużego obciążenia organizmu. Zakażenie koronawirusem może dostatecznie obciążyć organizm. 

Badacze zwrócili uwagę na inny, bardzo rzadki przypadek - u jednej z pacjentek na 3 miesiące po infekcji wszystkie paznokcie wypadły. Chociaż wszystkie te trzy stany nastąpiły po infekcji COVID-19, przypadki te są wciąż na tyle rzadkie, że ciężko jest jednoznacznie określić ich przyczynę. 

Jeżeli faktycznie istnieje związek przyczynowo skutkowy pomiędzy problemami z paznokciami, a COVID-19, to symptomy te nie wystąpią u wszystkich pacjentów. Badacze radzą, by potraktować je jako skutki infekcji, którą już przeszliśmy, niż jako objaw poprzedzający rozwinięcie choroby. Niemniej warto pamiętać, że wciąż trwają badania nad długofalowymi skutkami zakażenia SARS-CoV-2, dlatego warto śledzić badania. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (152)