Dostali tę broń z Polski. Pokazali, jak jej używają

Ukraińcy na przestrzeni ostatnich lat otrzymali tony sprzętu z Polski. Poza ciężkimi pojazdami bojowymi, na liście wsparcia wysłanego z Warszawy są też niewielkie – ale wciąż bardzo potrzebne – moździerze. Jeden z nich, a dokładnie model BM-37, Ukraińcy pokazali na filmie.

BM-37 - zdjęcie ilustracyjne
BM-37 - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © X | @technicznybdg
Norbert Garbarek

Wśród sprzętu, który Polacy wysłali do walki na froncie w Ukrainie w ramach wsparcia militarnego, na uwagę przede wszystkim zasługują wielokrotnie chwalone armatohaubice AHS Krab. Zaraz obok nich, na językach Ukraińców często pojawiają się polskie czołgi PT-91 Twardy, które w istocie powstały na bazie radzieckiego T-72, jednak przeszły szereg głębokich modernizacji, które sprawiły, że dziś PT-91 są pod wieloma względami lepsze od swoich protoplastów – wspominali o tym sami żołnierze walczący w Ukrainie.

Nie można jednak zapominać, że Polacy wysłali Ukraińcom szereg innych broni, również tych o wiele mniejszych. Jedną z nich jest moździerz batalionowy kal. 82 mm wz. 1937 (BM-37). To właśnie ta broń jest bohaterem jednego z ostatnich nagrań z frontu, które trafiło do sieci. Udostępnia je m.in. profil @technicznybdg na platformie X. Według autora filmu to broń, którą Ukraińcy otrzymali od Polaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

Moździerz samobieżny wz. 1937

Moździerz batalionowy 82 mm BM-37, który z Polski trafił do Ukrainy, to w zasadzie kilkudziesięcioletnia konstrukcja, z której obecnie korzysta wiele państw na całym świecie. Historia tej konstrukcji sięga połowy lat 30. ubiegłego wieku. Za jego rozwój odpowiada Borys Iwanowicz Szawyrin, który skonstruował tę broń w 1936 r. Produkcję seryjną kontynuowano do kolejnego dziesięciolecia i zakończono w 1945 r.

BM-37 jest zbudowany z czterech podzespołów: lufy, podstawy, płyty oporowej (o kształcie koła) oraz celownika. W gładkościennej lufie dodatkowo znajduje się bezpiecznik odpowiadający za zabezpieczenie przed podwójnym załadowaniem moździerza.

Wspomniana lufa ma kaliber 82 mm, natomiast jej długość sięga 1,22 m. Całkowita waga – mimo pozornie niewielkich gabarytów, przekracza 55 kg. W kontekście bezpośrednich zdolności ofensywnych, BM-37 może wystrzeliwać amunicję na odległość min. 80 m, natomiast maksymalnie 3 km.

Po wystrzale pocisk może z kolei rozpędzić się do prędkości niemal 760 km/h. Szybkostrzelność z kolei określa się na maksymalnie 30 strzałów oddanych w ciągu minuty. Istotną zaletą moździerza wysłanego do Ukrainy z Polski jest też jego mobilność. BM-37 może bowiem być rozłożony na trzy części, aby łatwiej przenieść broń.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski