Polski Krab w Ukrainie. Ministerstwo obrony chwali się nim na filmie

AHS Krab
AHS Krab
Źródło zdjęć: © PGZ
Norbert Garbarek

19.06.2024 07:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na profilu ukraińskiego ministerstwa obrony pojawił się film, który przedstawia użycie polskiej armatohaubicy AHS Krab. Wykorzystywana przez 40. Brygadę Artylerii broń uderza we wrogie pozycje amunicją kasetową, a na nagraniu pojawia się też eliminacja rosyjskiej wyrzutni BM-21 Grad.

Polskie armatohaubice Krab już od dawna walczą w Ukrainie. Przez miesiące obecności na froncie były wielokrotnie chwalone przez tamtejszą armię. Żołnierze zwracali przede wszystkim uwagę na dużą ilość miejsca wewnątrz pojazdu, ale też podkreślali znaczącą mobilność polskiej broni.

Ukraińcy podkreślali w przeszłości, jak dużą zaletą jest silnik Kraba, który generuje moc na poziomie 1000 KM. Pozwala on poruszać się konstrukcji właściwie w każdych warunkach – również w zimie. To tylko jeden z powodów, dla których Krab miał "zmienić sytuację na froncie".

Nie dziwi więc, że do sieci trafiają kolejne nagrania przedstawiające użycie armatohaubicy z Polski w Ukrainie. Tym razem w mediach społecznościowych (na platformie X) nagranie prezentujące możliwości AHS Krab publikuje oficjalny profil ukraińskiego ministerstwa obrony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraińskie ministerstwo obrony pokazało film z polskim Krabem w roli głównej

Na trwającym niewiele ponad minutę filmie Ukraińcy demonstrują możliwości polskiego Kraba. Przede wszystkim wyjaśniają, że z polskiej broni korzysta m.in. 40. Brygada Artylerii, która kontynuuje prowadzenie ostrzału w kierunku Rosjan we wschodniej części Ukrainy.

W materiale nie zabrakło też fragmentu przedstawiającego zniszczenie rosyjskiej wyrzutni BM-21 Grad, czyli samobieżnej wieloprowadnicowej wyrzutni pochodzącej z lat 60. ubiegłego wieku. Jak również wynika z filmu opublikowanego przez ministerstwo obrony Ukrainy, polskie Kraby strzelają w Ukrainie amunicją kasetową.

Wyjaśnijmy, że jest to broń, która po wystrzeleniu uwalnia liczne podpociski w trakcie lotu. Te natomiast wkrótce opadają na ziemię, rażąc tym samym stosunkowo duży (w porównaniu z konwencjonalnym pociskiem artyleryjskim z głowicą odłamkowo-burzącą) obszar.

Film Ukraińców z polskim Krabem w roli głównej skomentował też analizujący sytuację na froncie Michał Senajko, który zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie nie pojawiają się doniesienia dotyczące zniszczeń Krabów. Jego zdaniem może to wynikać ze zmiany taktyki Ukraińców, która teraz polega na "okopywaniu i maskowaniu pozycji armatohaubic".

Polskie armatohaubice AHS Krab

Przypomnijmy, że polskie Kraby to produkowane od 2008 r. samobieżne haubice o trakcji gąsienicowej, której możliwości często porównuje się z najlepszymi konstrukcjami tego typu na świecie.

Za zdolności defensywne Kraba odpowiada długa na 52 kalibry lufa kal. 155 mm, która gwarantuje donośność pocisków na poziomie 40 km (amunicja z gazogeneratorem). Nie bez znaczenia pozostaje też szybkostrzelność polskiej broni. Ta wynosi nawet 3 strz./10 sekund w trybie strzelania serią. Standardowy tryb jest nieco wolniejszy pod kątem ostrzału i wynosi 2 strz./min, natomiast w trybie intensywnym ulega diametralnej zmianie – do 6 strz./min.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie