Dołącz do polowania na supernowe w polskim Internecie

Dołącz do polowania na supernowe w polskim Internecie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

12.01.2010 10:38, aktual.: 12.01.2010 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od poniedziałku polscy internauci mogą brać udział w ogólnoświatowym polowaniu na supernowe, czyli spektakularne wybuchy oznaczające śmierć masywnych gwiazd. Jest to kolejna polska odsłona międzynarodowego społecznościowego projektu naukowego "Galaktyczne Zoo", w którym blisko 20 tysięcy użytkowników z naszego kraju nie raz pokazało już, że pragnie pomagać w badaniu Wszechświata

Podobnie jak w przypadku pierwszych dwóch faz "Galaktyczne Zoo" (dotyczyły one klasyfikowania galaktyk), astronomowie także podczas "Polowania na supernowe" (ang. "The Hunt for Supernovae") proszą internatów o pomoc w analizowaniu fotografii wykonanych podczas automatycznych przeglądów nieba.

Zdjęcia te pochodzą z programu "Palomar Transient Factory", którego zadaniem jest poszukiwanie wszystkiego, co zmienia sie na niebie - od ruchu planetoid, poprzez rozbłyski gwiazd zmiennych i aktywne jądra galaktyk, do supernowych właśnie.

Obraz
© gwiazdy (fot. Czwarty Wymiar)

Rola jaką naukowcy powierzają internatom podczas "Polowania..." jest bardzo odpowiedzialna - to właśnie użytkownicy globalnej sieci mają wyszukiwać na fotografiach obiekty mogący być supernowymi. Z kolei do astronomów będzie należała weryfikacja najciekawszych propozycji (w tym celu mają zostać użyte największe obserwatoria na świecie, m.in. William Herschel Telescope znajdujący się na wyspie La Palma czy Keck - potężny bliźniak z Hawajów).

Wyniki tych badań zostaną później wykorzystane przy wyznaczaniu odległości do dalekich galaktyk, mogą także pomóc w lepszym zrozumieniu ewolucji gwiazd.

Samo odnajdywanie supernowych, wbrew pozorom nie jest jednak trudnym zdaniem - masywne gwiazdy, które koniec swojego istnienia znaczą wielkim wybuchem, w tej ostatnim etapie swojego życia przewyższają jasnością nawet galaktyk, w których się znajdują. Dlatego właśnie dostrzeżenie supernowej na zestawie fotografii tego samego fragmentu nieba wykonanych w różnym czasie jest stosunkowo łatwe - w ten prosty sposób każdy może mieć swój udział w badaniach Wszechświata.

Polacy, podobnie jak przy dwóch poprzednich fazach "Galaktycznym Zoo" są w "Polowaniu na supernowe" na uprzywilejowanej pozycji, gdyż poza użytkownikami pochodzącymi z krajów anglosaskich, jako jedyni mogą korzystać ze stron internetowych projektu w ich języku ojczystym. "Polowanie..." jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy odwiedzić stronę http://supernova.galaxyzoo.org - jedynym warunkiem pozostaje więc tylko dostęp do komputera i internetu.

Pomysłodawcami stworzenia "polskiej bramy" do "Galaktycznego Zoo" są dr hab. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN koordynujący wspólnie z dr Józefiną Turło (UMK) program Hands-On Universe w Polsce oraz Jan Pomierny, założyciel portalu Astronomia.pl.

Hands-On Universe i portal Astronomia.pl są parterami Citizen Science Alliance, czyli konsorcjum powołanego przez kilka czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów, które koncentruje swoje działania na rozwoju społecznościowych projektów naukowych w ramach platformy "Zooniverse". Obecnie na świecie w projektach opartych na tych rozwiązaniach uczestniczy ponad ćwierć miliona internatów, w tym blisko 20 tys. z Polski.

Źródło artykułu:PAP
internetgwiazdypolska
Komentarze (2)