Coraz bliżej jednego standardu bezprzewodowego ładowania

Coraz bliżej jednego standardu bezprzewodowego ładowania20.06.2013 13:54
Coraz bliżej jednego standardu bezprzewodowego ładowania
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Stowarzyszenie na rzecz zasilania bezprzewodowego (ang. Alliance for Wireless Power,
A4WP) poinformowało we wtorek, 20 czerwca, że do grona jego członków dołączył Intel. Silny gracz na rynku nowych technologii przybliża nas do stworzenia jednolitego standardu bezprzewodowego ładowania urządzeń.

W czasach kiedy smartfony czasami nie są w stanie wytrzymać nawet jednego dnia bez ładowania, producenci szukają rozwiązania, które ten problem wyeliminuje. Jednym z najlepszych pomysłów jest bezprzewodowe ładowanie urządzeń. Wystarczy położyć smartfon albo laptop na specjalnej macie lub blacie biurka z wbudowaną pętlą indukcyjną, aby urządzenia zaczęło się ładować. Technologiczne rozwiązania już istnieją i są nawet dostępne dla przeciętnego użytkownika, co udowodniła Nokia ze swoją indukcyjną poduszką-ładowarką Fatboy dla Nokii Lumii 920.

288758012817193107
© Poduszka Fatboy, którą można dokupić do Nokii Lumii 920 (fot. Materiały prasowe)

Problemem nie jest jednak stworzenie technologii, ale jej standaryzacja, tak aby nie trzeba było dokupywać nowej ładowarki za każdym razem, gdy zmieniamy telefon. Nad takim standardem bezprzewodowego ładowania pracuje właśnie organizacja A4WP, do której należą tacy giganci jak Samsung, Qualcomm, Broadcom, Integrated Device Technology, Gill Industries, a teraz również Intel.

Choć cel wydaje się szczytny i jak najbardziej logiczny, a dołączenie Intela do A4WP znaczące, jak to już nieraz w biznesie widzieliśmy, oprócz A4WP istnieją też inne organizacje, które chcą opracować własny system i mają nie mniej znaczących członków. Pracujące nad standardem nazwanym Qi Wireless Power Consortium zrzesza Samsunga, LG, Huawei, Motorolę Mobility, Energizer, Panasonika, Sony i amerykańskiego operatora telekomunikacyjnego Verizon Wireless. Z kolei w skład Power Matters Alliance wchodzą przedstawiciele firm: Powermat Technologies, AT&T, Starbucks, Samsung, HTC, Huawei i Sharp.

Spostrzegawczy czytelnicy zauważyli zapewne, że Samsung wchodzi w skład wszystkich trzech organizacji. Jeśli jednak przyjdzie koreańskiemu gigantowi ostatecznie wybierać, który standard zastosuje w swoich urządzeniach, będzie to zapewne ten opracowany przez A4WP. W końcu Samsung razem z Qualcomm założyli tę organizację w 201. roku.

Źródło: A4WP (PDF)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)