Co to jest Smart TV? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem
Większość telewizorów na rynku oferuje obecnie funkcję Smart TV. Z czym to się wiąże i jakie ułatwienia daje to użytkownikom? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie, które ułatwią wam zakup telewizora.
18.02.2021 13:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest Smart TV?
Smart TV w uproszczeniu i dosłownym tłumaczeniu to "inteligentny telewizor". W praktyce oznacza to jednak, że telewizory "smart" są w stanie dostarczać treści nie tylko w tradycyjny sposób (drogą satelitarną, naziemna lub kablową), ale również przez internet - za pośrednictwem portali oraz aplikacji.
Smart TV dzięki możliwości łączenia się z internetem, zyskuje szereg nowych funkcji, które realizowane są za pośrednictwem odpowiednich aplikacji. Do najpopularniejszych z nich należą te związane ze streamingiem treści: Netflix, YouTube, Player.pl, WP Pliot czy Spotify. Przy braku sieci, nasz telewizor zmienia się w zwykły odbiornik.
Po co Smart TV?
Jak wspomnieliśmy usługi "smart" znacznie rozszerzają możliwości zwykłego telewizora. Oczywiście fakt, że urządzenie łączy się z internetem, nie oznacza, że zastąpi nam ono komputer, ale może oferować wiele jego funkcji.
Za pośrednictwem Smart TV przede wszystkim możemy oglądać seriale i filmy za pośrednictwem aplikacji VOD. Wiele z nich jest bezpłatnych (np. Konoplex, Ipla), ale są również odpłatne, które często oferują oryginalne treści, niedostępnie nigdzie indziej (np. Netflix, Apple TV+, HBO Max, Disney+).
Na większości Smart TV można również przeglądać strony internetowe, a także instalować niektóre aplikacji i gry znane np. z telefonów z Androidem. Dość łatwo jest również przesyłać i udostępniać treści pomiędzy smartfonami czy komputerem a telewizorem.
Zobacz także
Jaki Smart TV wybrać?
Najważniejszym wyborem, jeśli decydujemy się na zakup telewizora z funkcjami "smart", jest wybór systemu operacyjnego. Część telewizorów działa na systemie opartym na znanym z telefonów systemie Android, dopasowanym do odbiorników telewizyjnych. Inni producenci, jak np. Samsung oferują własne oprogramowanie.
Wybór systemu operacyjnego wpłynie na dostęp do aplikacji, ale te najpopularniejsze z nich dostępne są niemal na wszystkich telewizorach. Najpopularniejsze systemy smart TV to:
- Tizen (Smart Hub) - dostępny w telewizorach Samsung;
- webOS - dostępny w telewizorach LG;
- Android TV – dostępny m.in. w telewizorach Philips, Sony, Sharp czy Mant;
- My Home Screen - dostępny w Smart TV od Philips.
Zanim zdecydujemy się na zakup telewizora, warto sprawdzić, czy funkcje i aplikacje, na których nam najbardziej zależy, są dostępne dla na wybranym modelu Smart TV. Oczywiście wybierając telewizor, zawsze należy również zwrócić uwagę na kwestie techniczne. O tym, jak wybrać dobry TV pisaliśmy szerzej w tym artykule.
Aby w pełni cieszyć się funkcjami Smart TV, warto jednak pomyśleć o telewizorze oferującym rozdzielczość 4K lub 8K, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się wyjątkową szczegółowością obrazu. Telewizory Full HD to raczej minimum, chyba że nie przywiązujecie dużej wagi do jakości obrazu lub kupujecie bardzo mały telewizor (np. 32-cale).
Jeśli planujecie zakup telewizora z funkcjami Smart TV, to koniecznie zajrzyjcie również do naszych innych poradników:
- Android TV - co to jest? Wyjaśniamy, jakie korzyści zyskasz dzięki niemu
- Tylko te telewizory wykorzystają w pełni możliwości PS5 i Xbox Series X (lista)
- Chromecast - co to jest i jakie korzyści daje? Podpowiadamy
- Netflix poleca najlepsze telewizory na 2020 r. Sprawdź, czy jest tam Twój model