Kupujesz telewizor? Upewnij się, że obsługuje DVB‑T2/HEVC

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina o zbliżającej się zmianie standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Wszyscy kupujący nowe odbiorniki powinni upewnić się, że wybierają modele zdolne do wyświetlania obrazu zakodowanego w HEVC, co jest jednoznaczne z zastosowaniem systemu DVB-T2.

Nadchodzi zmiana standardu telewizji
Nadchodzi zmiana standardu telewizji
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Oskar Ziomek

Kupujący telewizory muszą wczytać się w ich dane techniczne i upewnić, że potrafią odbierać cyfrowy sygnał telewizji naziemnej zgodny z DVB-T2, czyli kodekiem HEVC (H.265) – przypomina Urząd Komunikacji Elektronicznej. W Europie następuje bowiem zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji, co wiąże się z zastąpieniem obecnego systemu DVB-T nowszym DVB-T2.

W Polsce nie trzeba się jeszcze przesadnie spieszyć. Choć nowy standard DVB-T2 jest już testowany od paru tygodni między innymi na terenie Śląska, ostateczne wdrożenie w naszym kraju będzie miało miejsce dopiero w 2022 roku, w dodatku zostanie podzielone na 4 etapy.

Podział Polski na etapy przejścia z telewizji DVB-T na DVB-T2
Podział Polski na etapy przejścia z telewizji DVB-T na DVB-T2© UKE

Jak podaje UKE, zmiana sygnału z DVB-T na DVB-T2 będzie miała miejsce w różnych terminach, zależnie od lokalizacji:

  • 1 etap (zachodnia Polska) – 28 marca 2022 roku
  • 2 etap (centralna i północna Polska) – 25 kwietnia 2022 roku
  • 3 etap (centralna i południowa Polska) – 23 maja 2022 roku
  • 4 etap (wschodnia Polska) – 27 czerwca 2022 roku

Zobacz też:

Co interesujące, zmiana DVB-T na DVB-T2 jest związana z rozwojem sieci 5G. Na jej potrzeby konieczne jest zwolnienie pasma 700 MHz, które dotychczas było zarezerwowane na potrzeby cyfrowej telewizji naziemnej w całej Europie. Zmiana kodowania oznacza przy okazji bardziej efektywny przesył danych, co prowadzi do udostępnienia większej liczby kanałów w lepszej jakości.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)