Co to jest bezprzewodowe strumieniowanie? Wyjaśniamy, jak działa i jak korzystać
Z pomocą bezprzewodowego strumieniowania podłączymy do naszego komputera, smartfona lub tabletu zewnętrzny ekran bez konieczności łączenia ich za pomocą kabla. Wyjaśniamy, jak to działa i jak prosto korzystać z bezprzewodowego strumieniowania.
Co to jest bezprzewodowe strumienowanie
Bezprzewodowe strumieniowanie (Screen Mirroring) to funkcja umożliwiająca przesyłanie treści z ekranu komputera, laptopa czy smartfona na inny ekran - telewizor, monitor czy projektor. Jest szczególnie przydatna kiedy chcemy szybko połączyć się z drugim ekranem by zaprezentować materiały w pracy lub chcemy udostępnić na ekranie telewizora film ze smartfona.
Jak działa bezprzewodowe strumieniowanie obrazu
Dostępnych jest kilka technologii i standardów w oparciu o które oparta jest funkcja bezprzewodowego strumieniowania ekranu. Na komputerach z Windowsem znajdziemy standard o nazwie "Miracast", sprzęty od Google (smartfony, tablety i Chromebooki) wyposażone są w technologie "Chromecast", natomiast sprzęt od Apple (Macbooki, komputery iMac, iPhone’y i iPady) posiada technologię nazwaną AirPlay.
Każdy z tych standardów działa w oparciu o te same zasady - obraz najpierw jest kodowany do postaci wideo, a następnie przesyłany za pośrednictwem sieci Wi-Fi do urządzenia zdolnego odbierać tak nadany "stream". Trzeba mieć na uwadze to, że podobnie jak w przypadku usług streamingowych, jak np. Netflix, HBO GO, czy Amazon Prime Video, jakość wideo w tym przypadku będzie zależeć od kilku czynników.
Działanie bezprzewodowego strumieniowania będzie automatycznie dopasowane do możliwości zarówno urządzenia wysyłającego, jak i odbierającego, jak również siły połączenia bezprzewodowego. Jakość przesyłanego w ten sposób obrazu niestety nie będzie równie dobra, co np. przy standardowym podłączeniu komputera do zewnętrznego ekranu za pośrednictwem kabla HDMI. Zapewniając jednak odpowiednią siłę sygnału sieci bezprzewodowej efekt może być naprawdę zadowalający.
Jak włączyć bezprzewodowe strumieniowanie?
Jeżeli posiadamy urządzenia wspierające tę technologię należy najpierw je ze sobą "sparować". Urządzenia muszą być włączone i posiadać uruchomioną łączność Wi-Fi.
W przypadku komputerów Windows włączymy tę funkcję za pośrednictwem skrótu klawiszowego "Windows + P", która otworzy ekran wyboru wyświetlania obrazu na innym ekranie. Z jego poziomu należy kliknąć "Połącz z ekranem bezprzewodowym". Otworzy to okno wyszukiwania ekranów wspierających technologię strumieniowania bezprzewodowego. Urządzenie z włączoną technologią Miracast po chwili powinno zostać wykryte dzięki czemu będziemy mogli się z nim połączyć.
Na urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS łatwo znajdziemy funkcję bezprzewodowego wysyłania ekranu w ustawieniach systemu. W przypadku iPhone’ów i iPadów funkcja ta jest dostępna pod nazwą "Klonowanie ekranu". Urządzenia z Androidem mają funkcję o nazwie "Udostępnianie ekranu". W zależności producenta smartfona, znajduje się w innym miejscu "Ustawień", ale nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem go.
Komputery z systemem MacOS mogą łączyć się z zewnętrznym ekranem bezprzewodowym po kliknięciu w prawym górnym rogu ekranu ikony AirPlay. Jeśli ta nie jest widoczna, należy wejść w "Preferencje systemowe", a następnie z poziomu ustawień "Monitory" włączyć pozycję "Pokazuj opcje klonowania na pasku menu, jeśli są dostępne".