Co to jest Ultrabook? Wyjaśniamy
Ultrabook to laptop małych rozmiarów charakteryzujący się szybkim działaniem, stosunkowo dużą mocą obliczeniową i długim czasem pracy na baterii. Chociaż termin powstał jako znak towarowy firmy Intel, to obecnie określa szeroką gamę produktów.
Definicja, czym jest Ultrabook zmieniała się bez przerwy od roku 2011, gdy Intel zastrzegł sobie to hasło. Od 2011 trwa ewolucja segmentu Ultrabooków, dzięki postępowi miniaturyzacji stają się mniejsze, lżejsze i potężniejsze.
Ultrabooki charakteryzują się kilkoma wspólnymi cechami:
- małe gabaryty (wysokość zamkniętego laptopa pomiędzy 8 a 15 mm),
- długi czas pracy na baterii (w 2011 minimum było 5 godzin, dziś czas dochodzi do kilkunastu godzin),
- szybkie uruchamianie dzięki hibernacji i szybkim dyskom SSD,
- szybkie działanie, dzięki dużej ilość pamięci RAM i szybkiemu procesorowi,
- niska waga (nawet poniżej 1 kg),
- eleganckie i smukłe wzornictwo wykorzystujące materiały wysokiej klasy, jak aluminium czy stopy magnezu.
Klasa Ultrabooków powstała, jako bezpośrednia odpowiedź na MacBooka Air firmy Apple, który w momencie premiery w 2008 był prawdziwym przełomem. Wyróżniał się elegancją i smukłością w porównaniu do klockowatych, plastikowych laptopów, które królowały na rynku.
Ze względu na swoje małe gabaryty Ultrabooki mają ograniczoną liczbę portów i slotów (I/O). Obecnie najczęściej spotykanymi są porty USB-C i USB-A, gniazdo zasilania oraz gniazdo słuchawkowe. Zdecydowanie rzadziej można znaleźć port ethernet, wyjście wideo HDMI czy czytniki kart pamięci.
Najlżejszy obecnie (styczeń 2020) 13-calowy Ultrabook na rynku, Dynabook Protege o wadze 860 gramów
Urządzenia, które dziś (styczeń 2020) łapią się do segmentu Ultrabooków to m.in.:
HP Spectre i HP Envy
DELL XPS
LG Gram
Apple MacBook
Microsoft Surface Laptop
Razer Blade Stealth
Huawei MateBook
Asus ZenBook
Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Ultrabook będzie odpowiednim urządzeniem dla większości użytkowników laptopów. Nadają się idealnie zarówno do pracy z programami pakiety MS Office, a także do bardziej ambitnych zadań, jak tworzenie grafiki czy lekka edycja wideo. Ze względu na brak dedykowanej karty graficznej nie nadają się jednak do grania i do bardzo zaawansowanych prac, jak profesjonalna obróbka wideo czy praca z zaawansowanymi modelami 3D. Ultrabooki cechują się też wysokomi cenami zaczynającymi się na ok 2,5 - 3 tysiące złotych a kończącymi nawet na kilkunastu tysiącach.