Ćmy mają sekretną rolę. Nikt się tego nie spodziewał

Ćmy mają sekretną rolę. Nikt się tego nie spodziewał

Ćmy mają sekretną rolę. Nikt się tego nie spodziewał
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska
13.05.2020 18:04

Okazuje się, że ćmy uważane przez wielu za niezwykle irytujące stworzenia, pełnią w przyrodzie ważną rolę. Zdaniem naukowców te uskrzydlone owady są zbyt surowo oceniane i należy zrobić wszystko, aby zapobiec dalszemu spadkowi liczebności ich populacji.

Autorzy badania, które ukazało się w czasopiśmie "Royal Society Biology Letters" uważają, że ćmy odgrywają ważną rolę w zapylaniu licznych roślin. Ich zdaniem sieci transportowe tych owadów są większe i bardziej złożone niż sieci zapylaczy dziennych, takich jak pszczoły. Dlatego tak istotne jest powstrzymanie spadku liczebności ich populacji.

W ostatnich latach uwaga badaczy była skierowana głównie na pszczoły. Spadek ich liczby, związany głównie z przekształcaniem gruntów i powszechnym stosowaniem pestycydów przyczynił się do zwiększenia ekologicznej świadomości na temat roli tych stworzeń w łańcuchu pokarmowym. Ćmy nie wzbudziły jednak podobnej sympatii.

- Istnieje ogromne nieporozumienie, że wszystkie ćmy przychodzą i zjadają nasze ubrania. W ogóle tak się nie dzieje – powiedział dr Richard Walton z University College London (UCL), główny autor nowego badania. Dodał, że część z nich chętnie odwiedza kwiaty i może być ważnym elementem procesu zapylania.

Ważna rola owadów

Walton razem ze swoimi współpracownikami postanowił sprawdzić, jaką rolę faktycznie odgrywają ćmy. W tym celu naukowcy monitorowali aktywność tych owadów wokół stawów na obszarach rolniczych Norfolk (hrabstwa we wschodniej Anglii).

Badanie pozwoliło ustalić, że około 45 proc. ciem, które obserwowali naukowcy, transportowało pyłki pochodzące z 47 różnych gatunków roślin. W tym kilku gatunków rzadko odwiedzanych przez pszczoły czy motyle. Badacze zauważyli również, że trzmiele i pszczoły dążyły do pozyskiwania najbardziej płodnych źródeł nektaru i pyłków. Ćmy nie przejawiają takich zachowań.

Ćmy uzupełniają prace pszczół

- Z tego, co widzimy w naszej pracy, ćmyćmy zwykle są generalistami, co oznacza, że nie odwiedzają wąskiej grupy kwiatów - powiedział dr Walton. Naukowiec uważa też, że te owady odwiedzają wszystkie rodzaje kwiatów, do jakich mają dostęp. Są to zazwyczaj kwiaty w kształcie kielicha czy rośliny strączkowe.

Dotychczasowe badania ciem koncentrowały się przede wszystkim na ich zdolności do transportu pyłku przez trąbki. Najnowsze obserwacje pozwoliły zauważyć, że owady zbierają pyłek również na swoich wyraźnie owłosionych ciałach. Udowadnia również, że ćmy uzupełniają pracę owadów, które zapylają rośliny w ciągu dnia. Dzięki wykonywanej pracy wspierają zachowanie różnorodności oraz liczebności roślin.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)