Trucizna w ulach na Mazowszu. Nieznany sprawca zabił 1,5 miliona pszczół

Trucizna w ulach na Mazowszu. Nieznany sprawca zabił 1,5 miliona pszczół

Trucizna w ulach na Mazowszu. Nieznany sprawca zabił 1,5 miliona pszczół
Źródło zdjęć: © Getty Images
Arkadiusz Stando
08.05.2020 10:28

Fatalne doniesienia spod Mszczonowa. Nieznany sprawca w nocy z 29 na 30 kwietnia doprowadził do śmierci ponad 1,5 miliona pszczół. 39 uli zostało oblanych trującą cieczą.

Do otrucia pszczół doszło we wsi Osuchów w pobliżu Mszczonowa. - Właściciel posesji codziennie sprawdzał stan naszych pszczół i powiadomił nas, że pszczoły leżą martwe. Na miejscu znaleźliśmy nieznana białą ciecz o gryzącym zapach - mówi w rozmowie z Radio Kolor Aleksandra Malewska, która razem z mężem prowadzi pasiekę w Osuchowie.

Dwa kilometry dalej zaatakowano kolejne ule. Łącznie oszacowano, że zginęło 1,5 miliona owadów. Policja bada sprawę i aktualnie trwają badania nad substancją, której wykorzystano do zabicia pszczół. Analiza laboratoryjna może powiedzieć więcej o potencjalnym sprawcy. Próbki zostają już poddane badaniom.

Lokalni pszczelarze dodają, że nie był to pierwszy atak na ule w tej okolicy. W ciągu ostatnich kilku lat zdarzyło się wiele takich sytuacji. - My 3 lata temu straciliśmy 11 rodzin, jeden pan 25, inny 6. To już ponad 100 rodzin, które zostały otrute. To miliony pszczół - mówi dla Radio Kolor pani Aleksandra.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)