Bunkier przeciwatomowy. Może być twój za mniej niż 1,5 mln zł

W internecie pojawiła się nietypowa oferta sprzedaży. Jej przedmiotem jest podziemny bunkier, który pozwoli przetrwać atak atomowy i schronić się przed ostrzałem rakietowym. Właściciel sprzedaje go, bo… mu się znudził.

Bunkier przeciwatomowy. Może być twój za mniej niż 1,5 mln zł
Źródło zdjęć: © East News | Peter J. Thompson
Karolina Modzelewska

Bunkier znajduje się w południowej Arizonie. Dawniej przechowywano w nim Titan 2, największy międzykontynentalny pocisk balistyczny, zamieszczony tam przez siły powietrzne USA. Właścicielem nieruchomości jest Rick Ellis, który sprzedaje ją, bo mu się znudziła.

Bunkier do przechowywania danych

Ellis kupił bunkier, ponieważ początkowo chciał go przekształcić w komercyjne centrum przechowywania danych. Nieruchomość wydawała się do tego idealna, bo konstrukcje tego typu są chronione przed impulsami elektromagnetycznymi. Tym samym trudniej o uszkodzenie znajdującej się w nich elektroniki. Jego plany nie powiodły się ze względu na recesję gospodarczą.

Bunkier budzi duże zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców. Ellis odrzucił już kilka ofert, w tym tą związaną z przekształceniem bunkra w szklarnie do produkcji medycznej marihuany oraz studio do nagrywania filmów porno.

Wymogi dla kupujących

W związku z tym, że bunkier nie jest standardową nieruchomością, wszyscy zainteresowani muszą spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest udowodnienie, że potencjalny nabywca jest w posiadaniu 395 tys. dolarów (około 1,5 mln zł) – tyle kosztuje bunkier.

Drugim jest podpisanie dokumentu, w którym zwiedzający bunkier bierze na siebie odpowiedzialność za pokonanie 40 schodków w dół i związane z tym ewentualne wypadki.

Pustynny kompleks

W skład nieruchomości wchodzi ponad 4 ha pustynnej ziemi. Nabywca może zrobić z nią, co zechce. Należy jednak pamiętać, że kompleks nie posiada podstawowych mediów. Osoba, która go nabędzie, musi podłączyć wodę, prąd czy kanalizację.

Wyjątkowa nieruchomość

Wokół Tuscon istniało 18 bunkrów, które działały do lat 80. Stany Zjednoczone trzymały je w pogotowiu, aby sprawnie reagować na potencjalne zagrożenie nuklearne. Większość z nich została zburzona lub zasypana gruzem i uszczelniona betonem. Bunkier należący do Ellis'a jest więc jednym z nielicznych, który można kupić na własność.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)