Trwa ładowanie...
d1h4156

Polska. Mrówki kanibale w postsowieckim bunkrze. Skrywają więcej sekretów

Na terenie Polski odnaleziono nietypową kolonię mrówek ćmawych. Zamieszkują kopiec wewnątrz postsowieckiego bunkra atomowego. Jednak ich zachowanie jest o tyle niepokojące, że mrówki okazały się kanibalami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy odkryli nietypową kolonię mrówek, która próbuje przetrwać bez królowej
Naukowcy odkryli nietypową kolonię mrówek, która próbuje przetrwać bez królowej (Materiały prasowe, Fot: Wojciech Stephan)
d1h4156

Mrówki ćmawe (Formica polyctena) odkryte w zamkniętym bunkrze na terenie radzieckiej bazy wojskowej w Templewie w województwie lubuskim uciekają się do kanibalizmu, by przetrwać.

Zespół składający się z polskich, węgierskich i fińskich naukowców przedstawił swoje wyniki badań na łamach czasopisma "Journal of Hymenoptera Research". Na podstawie badań prowadzonych od 2013 roku badacze odkryli nietypową kolonię mrówek, w której brakuje królowej.

d1h4156

Do odkrycia doszło przypadkiem, podczas badań nietoperzy zimujących w tym samym bunkrze. Mrówki, mimo przebywania w zamkniętym pomieszczeniu, bez królowej i łatwego dostępu do pożywienia, zdawały się dobrze sobie radzić w ekstremalnych warunkach.

Pierwsze wyniki obserwacji zostały opublikowanej jeszcze w 2016 roku, ale najnowsze informacje potwierdzają, że mrówki są w stanie przetrwać żywiąc się ciałami innych martwych robotnic z kolonii. W normalnych warunkach mrówki ćmawe żywią się larwami owadów i padliną.

Zobacz też: 3 sposoby na pozbycie się mrówek

Mrówki do bunkra dostały się przez otwór wentylacyjny, spadając z kolonii znajdującej się na powierzchni ziemi. Na pierwszy rzut oka mrowisko funkcjonuje normalnie, jeśli nie licząc ok. 2 mln martwych osobników otaczających kopiec. Praktykowanie kanibalizmu pozwoliło mrówkom przetrwać.

d1h4156

Ponieważ jednak w kolonii brakuje królowej i larw, mrówki nie mają się jak rozmnażać. Naukowcy nie rozumieją również, czemu osobniki nie chcą wydostać się na zewnątrz. Zamiast tego mrówki starają się funkcjonować normalnie w podziemnej kolonii przymierając głodem. Badacze naliczyli, że obecnie kolonia składa się z ok. 1 mln mrówek.

d1h4156

Podziel się opinią

Share

d1h4156

d1h4156
Więcej tematów