Bombowiec Stealth B‑21. Siły powietrzne USA pokazują prototyp

Bombowiec Stealth B-21. Siły powietrzne USA pokazują prototyp
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Karolina Modzelewska

13.08.2020 14:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nadal trwają prace nad ostateczną koncepcją bombowca Stealth B-21 nowej, ale Siły Powietrzne i producent samolotu Northrop Grumman zdradzają trochę tajemnic. W sieci można zobaczyć trzy zdjęcia koncepcyjne prototypu samolotów nowej generacji.

Zdjęcia koncepcyjne, które zostały udostępnione na stronie Sił Powietrznych USA w mediach społecznościowych, przedstawiają B-21 w hangarze w Bazie Sił Powietrznych Ellsworth w Południowej Dakocie, Bazie Sił Powietrznych Whiteman w stanie Missouri oraz w Bazie Sił Powietrznych Dyess w Teksasie.

Samolot za 600 milionów dolarów

Jak donosi portal Military.com, w zeszłym roku Siły Powietrzne USA ogłosiły, że pierwsza operacyjna baza B-21 powstanie w Ellsworth. Będzie również lokalizacja dla pierwszej formalnej jednostki szkoleniowej bombowca.

"B-21 Raider to nowy bombowiec opracowywany w celu zastąpienia starzejącego się samolotu B-1 Lancer i B-2 Spirit Sił Powietrznych. B-21 będzie samolotem bombowym dalekiego zasięgu o dużej wytrzymałości, zdolnym do przenoszenia różnych rodzajów amunicji konwencjonalnej lub nuklearnej. Siły Powietrzne planują pozyskać co najmniej 100 Raiderów B-21" – możemy przeczytać w poście opublikowanym przez Siły Powietrzne USA.

Samolot najwcześniej wzbije się w powietrze w 2021 roku, choć eksperci uważają, że jego produkcja może wymagać znacznie więcej czasu. Odpowiada za nią firma Northrop Grumman, która w 2015 roku podpisała kontrakt z Siłami Powietrznymi USA. Według NationalInterest.org sam B-21 ma kosztować około 600 milionów dolarów.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)